Kiedy mamy przed sobą tak zwane trudne spotkanie, pierwszym krokiem jest wyciszenie emocji i „nie nakręcanie się”. Czyli zanim zaczniesz uczyć się skutecznego działania, najpierw przestań napędzać negatywne konsekwencje. Oczywiście, łatwo powiedzieć, jednak przy odrobinie praktyki i chęci, możesz też nauczyć się, jak to zrobić.

Krok pierwszy

Przydatne są techniki relaksacji. Możesz do tego wykorzystać scentrowanie, czyli wizualizację, do ściągnięcia na przykład na stronie www.AdamDebowski.pl. Polega na podążaniu za sugestiami autora nagrania i wyobrażaniu sobie tego, co mówi. Uczysz się ukierunkowywać uwagę, koncentrować się na wybranym aspekcie rzeczywistości, oraz relaksować i przenosić skupienie od stresującej sytuacji na to, co Cię wzmacnia.

Krok drugi

Pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Uświadom sobie swoje umiejętności, zalety i mocne strony. W jakich sytuacjach najłatwiej przychodzi Ci czuć się pewnie? Czy możesz zastosować tę strategię lub jej element teraz na spotkaniu?

Dostrzeż swoją wartość. Co możesz wnieść na spotkaniu? Co uważasz za swoją wartość? W czym świetnie się czujesz? Jaki element tego wykorzystać możesz na spotkaniu? Jeśli potrzebujesz wzmocnić dane kompetencje przed spotkaniem, wypisz je sobie a następnie znajdź kursy lub inne sposoby, aby niezbędne umiejętności rozwinąć.

Ćwiczenie „Moje Źródło Mocy”

Przed trudnym spotkaniem warto wykonać ćwiczenie: Moje Źródło Mocy

Zapisz sobie na kartce:

  • Jestem wdzięczny za…
  • Jestem dobry w…
  • Jestem szczęśliwy w sytuacji…
  • Doceniam w sobie…
  • Dziękuję sobie za…
  • To, co mi się udało to…

Być może spotkanie nie będzie wcale „trudne”. Na jego przebieg ma wpływ Twoje przygotowanie, postawa, pewność głosu i zachowania (powyższe ćwiczenia Ci to ułatwią). Dodatkowo zanotuj sobie, dlaczego spotkanie będzie dla Ciebie wartościowe i co możesz zrobić, by poszło lekko. A jaką wartość Ty chcesz wnieść? Następnie zastosuj swoje wnioski. Powodzenia!

Dowiedz się co wpłynie na Twoje zarobki i skuteczność w kolejnych latach

i zwiększ swoje przychody oraz wyprzedź konkurencję

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby pobrać bezpłatne fragmenty książki „Ściana” i dołączyć do ponad 10 000 osób, które co tydzień otrzymują bezpłatne artykuły z zarządzania, psychologii biznesu i zmiany.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *