Powiedz człowiekowi, któremu choruje dziecko, że ma wpływ. Powiedz osobie, która traci pracę, że możesz wszystko zmienić. Powiedz samemu sobie, gdy po raz kolejny nic nie idzie po Twojej myśli, że świat do Ciebie należy.

Wydaje się to śmieszne. Cała psychologia, rozwój osobisty, coaching wydają się bez sensu. Sam nieraz miałem takie myśli. Sam wielokrotnie wpadałem w wątpliwości, które podważały wszystko co było, jest i będzie.

W danym ciężkim momencie nic nie ma sensu. Jak więc sobie radzić? Czytaj dalej.

Co robić, gdy mamy trudną sytuację w życiu? Co robić, gdy wszystko zwala się na głowę? Jak reagować, gdy wiele rzeczy nie idzie po naszej myśli? Na wiele spraw nie mamy wpływu, wiele z nich dzieje się poza nami. Mówią nam: możesz wszystko, że możesz zmienić świat, wszystko zależy od Ciebie. Ale czy to prawda? Od czego zależy to, czy poradzimy sobie z najtrudniejszymi chwilami w naszym życiu zawodowym?

Jedni w takim momencie wciągają się jeszcze bardziej w dół, inni odbijają się od tego życiowego dna. To jest moment decyzji. Nie zmiany, nie odkryć, nie rozwiązań, ale decyzji: Po której stronie chcesz być? Po stronie poddania się, poczucia bezsensu, czy po stronie zawalczenia, zmiany, nadziei? Sama ta decyzja, wypowiedzenie jej w głowie albo na głos jest kluczowa. Od tego wszystko się zaczyna. Jeśli jest ciężko ją podjąć, to warto zadać sobie pytanie: Kiedy podjąłem taką decyzję, aby się poddać? Kiedy był ten moment? Dlaczego tak decyduję i czy na 150% zgadzam się z tą decyzją? To tzw. otrzeźwienie umysłu „wake up call”. Często siedzimy ze swoimi myślami w zawieszeniu. Zanurzamy się w nich. One nas wciągają. Trzeba umieć się z nich wyrwać. Nie myśleć pozytywnie. Nie szukać rozwiązań i zmieniać świat. Wyrwać się z błędnego mentalnego koła.

Czy masz wpływ na wszystko? Nie. Czy masz 100% wpływu na swoje życie? Nie. Ale masz wpływ na decyzje, jakie podejmujesz. Decyzje biorą się z myślenia.To jak myślisz, decyduje o wszystkim. Twoje myślenie wpływa na Twoje decyzje, na to jak radzisz sobie z najtrudniejszymi momentami w życiu. Twoje myśli nie zmieniają świata, na wiele rzeczy nie masz wpływu. Ale masz wpływ na to, na co masz wpływ – pod warunkiem, że umiesz mieć wpływ, że umiesz podejmować decyzje, najtrudniejsze w najgorszych momentach w życiu.

Jest wiele metod technik, szkoleń, które uczą jak kontrolować myśli, jak wygrywać tzw. Mind Game, grę umysłu, która bywa niełatwa. Znajomość zasad jakimi rządzi się nasz umysł jest kluczowa. Ale jeszcze ważniejszy jest fundament mentalny, czyli nasze przekonania, mindset, światopogląd. To decyduje o tym, jakie mamy myśli, które wpływają na decyzje i następnie na działania.

Zacznijmy od prostego, oczywistego przykładu: Jeśli ktoś ma fundament mentalny, przekonanie na temat „Nie kradnij” i jest ono mocno zakodowane w jego kręgosłupie moralnym, to nawet w sytuacji, gdy będzie mu brakowało pieniędzy, gdy zostanie bez pracy, przez myśl mu nie przejdzie, aby ukraść coś ze sklepu. Będzie się martwił, będzie rozpaczał lub będzie szukał pracy, raz, drugi, trzeci, ale nigdy nie ukradnie. No chyba, że warunki życia zmieniłyby się o 180 stopni, byłaby wojna i pozostałaby decyzja: umrzeć czy ukraść jedzenie i przeżyć. Wtedy skrajna rzeczywistość zmienia nasze fundamenty mentalne.

Jeśli czyimś fundamentem mentalnym jest m.in. „Nie bije się dzieci”, to nawet gdy dziecko nabroi, nawet gdy ten dorosły będzie w silnym stresie, będzie wymęczony, nie uderzy dziecka. Być może przejdzie mu przez głowę myśl: „ja mu dam nauczkę”, być może pojawi się emocja, ruch ręki i ochota na uderzenie, ale wtedy fundament mentalny zapanuje nad tą myślą, emocją i ciałem, do niczego nie dojdzie.

Wszystko tak naprawdę zależy od naszego fundamentu mentalnego, od tego, co mamy silnie zakorzenione w kręgosłupie. Dekalog w chrześcijaństwie jest przykładem budowania zasad funkcjonowania, które pozwoliły zapanować nad społeczeństwem w tamtych czasach. Bez zasad, które stają się fundamentem światopoglądu, człowiek przegrywa ze swoimi popędami, myślami, ego, emocjami.

Przepisy prawne są przykładem zasad, które mają umożliwić porządek w kraju. To daje rezultaty – lepsze, gorsze, ale pozwala na funkcjonowania w cywilizowanym kraju. Ale większość z tych zasad to nie fundamenty mentalne, nie są one głęboko zakorzenione u wielu ludzi. Przepis „nie przekraczaj prędkości 50km\h w terenie zabudowanym” w szczególności u Polaka nie jest osadzony w kręgosłupie. Są pewne zasady dla zasad, są pewne zasady istotne, ale z którymi się nie utożsamiamy, a są zasady, które są w nas głęboko. Tak funkcjonuje świat.

Jedną z misji tego bloga i idei psychologii przyszłości jest przygotowywać naszą mentalność i fundamenty mentalne pod przyszłość, aby radzić sobie ze zmianami i przyszłością. Jednym z  kluczowych aspektów jest taki mindset, taki fundament w naszej głowie, który pozwoli radzić sobie z sytuacjami niełatwymi, z momentami najgorszymi.

Jeśli chcemy osiągać sukces, być gotowym do zmian, przyszłości zawodowej, potrzebujemy radzić sobie z najgorszymi chwilami.

Na poziomie zewnętrznym, operacyjnym w najtrudniejszych chwilach potrzebujemy:

 • budować bliskie relacje z ludźmi zaufanymi, którzy potrafią wysłuchać, zrozumieć, podpowiedzieć, wesprzeć
 • budować relacje (na konferencjach, spotkaniach, szkoleniach) z wieloma osobami, aby móc zwrócić się o pracę, polecenie
 • budować swoją rozpoznawalność w internecie, social mediach, aby więcej ludzi kojarzyło Ciebie, Twoją specjalizację, Twoją pracę. W sytuacji kryzysowej, gdy poinformujesz społeczność o nowym projekcie albo o tym, że szukasz pracy, masz znacznie większe szanse, że ktoś się odezwie, bo Cię ceni i Ci ufa.
 • nie żyć ponad stan, aby nie doprowadzać do długów, aby zawsze, niezależnie czy zarabiamy 2000 zł, 20 000 zł, czy 200 000 zł miesięcznie, zostawały pieniądze na inwestycje i oszczędności
 • zabezpieczenia finansowego, dlatego odkładanie co miesiąc 5-10% zarobków daje po dłuższym czasie większy spokój, że nie mamy noża na gardle, możemy przetrwać materialnie

Na poziomie wewnętrznym, osobistym, potrzebujemy

 • cały czas zwiększać swoją wiedzę w wybranej specjalizacji. Stosować ją, rozwijać, działać – to buduje doświadczenie. Wiedza i doświadczenie tworzą mądrość. Rynek zawsze potrzebuje mądrych ludzi
 • uczyć się nowych rzeczy w nowych branżach – aby mieć inne kierunki rozwoju zawodowego, ale również inspirację na temat tego, co się dzieje na świecie, mieć świeżość umysłu, która jest kluczowa, gdy plany nie idą po naszej myśli
 • rozwijać się wewnętrznie, poznawać siebie, swoją osobowość – im lepiej siebie znasz, tym masz większe poczucie wartości, pewność siebie
 • i to co jest esencja tego artykułu: budować swój fundament mentalny, takie mindsety które nas uniosą ponad wodę, gdy wir życia wciąga. Jakie są tą przekonania?

Oto lista 58 kluczowych dla mnie sposobów myślenia, zasad, fundamentów mentalnych pod kątem biznesowym, zawodowym. Część z poniższych mindsetów może być dla Ciebie oczywista, część niezrozumiała, część tak banalna, że aż szkoda czytać, a część inspirująca. Nie każdy punkt będzie kluczem do radzenia sobie z najtrudniejszymi momentami, przybiciem, porażką. Ba, część z nich w chwilach słabości będzie przez nas odrzucana, nie będzie miało sensu lub będzie przytłaczało. Ale miks kilku, kilkunastu fundamentów mentalnych da Ci siłę, zmianę myślenia, wzmocni Cię. Będą myśli osłabiające, wątpliwości, ale Twój kręgosłup i mentalność się nie złamią. Wyjdziesz silniejszy z tego momentu.

Gdy przeczytasz całą listę zauważysz, że niektóre przekonania wydają się przeciwstawne, że się wykluczają. Zgodnie z fundamentem nr 48: łącz przeciwieństwa, niech się uzupełniają. Lista ta nie jest zamknięta, ale na ten moment to najważniejsze zasady, które zbierałem od 2006 roku, odkąd wystartowałem w mojej karierze zawodowej.

Aby czytanie listy miało sens i nie było bezmyślnym przeklikaniem „fajnych hasełek”, proponuję Ci uważnie przeczytać każdy mindset – 3 razy. Powtórz 3 razy każde przekonanie. Aby wybrzmiało w Twojej głowie.

Następnie wybierz z listy 3, które najbardziej zapadły Ci w pamięci, najbardziej wybiły się w danym momencie. To te najbardziej istotne w Twoim życiu aktualnie, kluczowe. Twój umysł je wybrał, to właśnie je uznał za istotne. Następnie skup się na tych trzech fundamentach mentalnych i zadaj sobie pytanie: Co to dla mnie oznacza? Dlaczego to jest ważne? Jak chcę realizować ten mindset? Jeśli odpowiedzi nie przyjdą od razu, wróć do tego za godzinę, za dzień i ponownie się zastanów.

 

Akademia Lidera

***[Jeśli mój sposób uczenia, wspierania Ciebie Ci odpowiada i chcesz rozwijać kompetencje, które wpłyną na Twoją karierę, pracę i od których zależy czy będziesz mieć szacunek, wpływ i wyższe zarobki, to polecam najnowsze szkolenie online: Akademia Lidera, która do jutra, do niedzieli jest w promocyjnej cenie! To szkolenie uczy tego, jak rozwiazać 8 najważniejszych problemów pracowników i liderów, którzy chcą lepiej sobie radzić z zarządzaniem, współpracą z innymi.

Zamiast 570 zł —> 370 zł]

 

 

 

Oto 55 fundamentów mentalnych Dębowskiego:

 1. Myśl w dużych kategoriach (think big).
 2. Myśl inaczej (think different).
 3. Działaj wydajniej, czyli osiągaj więcej pracując mniej.
 4. Rób wszystko lepiej, szlifuj to co potrafisz.
 5. Dbaj o siebie.
 6. Dbaj o ludzi.
 7. Wyprzedzaj przyszłość, obserwuj trendy, nie bądź nigdy tetrykiem mentalnym.
 8. Pamiętaj, że wszystko jest po coś, a przynajmniej pamiętaj, aby odkrywać w tym co się dzieje sens.
 9. Odpuszczaj to, czego nie odpuszczałeś, dopuszczaj to, czego nie dopuszczałeś, akceptuj to, czego nie akceptowałeś.
 10. Bierz odpowiedzialność za decyzje i działania, nie czekaj na innych.
 11. Twórz wysoką jakość. Najwyższą na jaką Cię teraz stać.
 12. Wykraczaj poza granice.
 13. Bądź bogaty, w biedzie nie ma nic szlachetnego.
 14. Pomagaj innym poprzez edukację.
 15. Działaj szybko, myśl długoterminowo.
 16. Automatyzuj jak najwięcej działań.
 17. Myśl szerzej, strategicznie.
 18. Dociskaj, domykaj, szlifuj to co robisz.
 19. Bądź naj, na 1 miejscu w obszarze, który jest Ci bliski.
 20. Pamiętaj, że nie zawsze i nie we wszystkim musisz być najlepszy.
 21. Życie jest zbyt ważne, aby brać je tak poważnie.
 22. Odkrywaj radość w tym, co robisz.
 23. Życie to maraton, a nie jednorazowy sprint.
 24. Adaptuj się do zmian albo giń.
 25. Nie chodzi o to, aby być pierwszym, wystarczy być najlepszym.
 26. Mierz sukces odpowiednimi miarami, które Cię nie dobijają, a doładowują i masz na nie wpływ.
 27. Mierz sukces sukcesami swoich klientów.
 28. Nie sukces jest zawsze najważniejszy, ale życie.
 29. Love is better than like.
 30. Nigdy nie milcz, gdy masz coś ważnego do powiedzenia. Milcz, gdy Twoje ego chce gadać.
 31. Bądź gotowy i otwarty na wielkie rzeczy. Nikt nie powiedział, że obecny poziom ma trwać wiecznie.
 32. Akceptuj to gdzie jesteś. Nikt nie powiedział i nie obiecywał, że będzie łatwo, prosto i lekko.
 33. Koncentruj się na tym, na co masz wpływ.
 34. Jeśli działasz w zgodzie ze sobą, ze swoimi wartościami, wszystko się ułoży, wszystko będzie OK.
 35. Zaufaj sobie, naucz się sobie ufać.
 36. Zaufaj czemuś więcej niż Ty sam. Zaufaj życiu, energii. Niektórzy nazywają to Bogiem, inni Chi, inni energią życia. Znajdź swoje źródło, które jest większe niż Ty sam.
 37. Nie ukrywaj błędów i nie usprawiedliwiaj siebie. Ucz się na błędach.
 38. Skup się na rozwiązaniach, a nie na ciągłej analizie problemu.
 39. Trudny moment to tylko moment. Skup się na tym co ważne, a on minie.
 40. Gdy wszystko się wali i nie mamy na to wpływu, nie tkwij w marazmie. Podejmij decyzję.
 41. Uwalniaj się od zazdrości, inspiruj się innymi, ucz się od lepszych od siebie.
 42. Nie traktuj oporu, problemów jako koniec świata. Świat się nie zawali, ale Ty tak, jeśli będziesz tkwić.
 43. Bądź wierny sobie i swoim kluczowym wartościom.
 44. Bądź sobą, chyba, że przez dłuższy czas nic Ci nie wychodzi, spójrz z boku i zastanów się co zmienić.
 45. Daj sobie luz. Pozwól sobie na błędy. Nie wszystko, zawsze od razu musisz zmieniać. Zaakceptuj to co potrzebujesz zaakceptować.
 46. Miej więcej pokory.
 47. Miej więcej ambicji.
 48. Łącz przeciwieństwa, integruj skrajności, niech się uzupełniają.
 49. Rozwijaj kontakt z intuicją, naucz się jej ufać.
 50. Gdy szukasz odpowiedzi wsłuchuj się w: dane, fakty, ludzi, doświadczenie i przede wszystkim w siebie.
 51. Gdy nie ma efektów bądź konsekwentny i cierpliwy, rób swoje!
 52. Gdy nie ma efektów i czujesz, że czas na zmiany, zrób to.
 53. Jeśli trzymasz się swoich wartości, swojej ścieżki, to pamiętaj, że dołek jest początkiem wznoszenia się, odbicia się do góry.
 54. Sens życia to odkrywanie sensu, odnajdywanie swojej ścieżki.
 55. Pozwól sobie na negatywne emocje, przeżyj je. Pozwól sobie na słabość, gniew, smutek.
 56. Świat się nie zawali, ale Ty tak, jeżeli o siebie nie zadbasz. To, że czegoś nie zrobisz, coś przełożysz, z czegoś zrezygnujesz, nie sprawi, że świat się zawali. Ty, niestety, możesz.
 57. Życie to nauka życia, która opiera się o szlifowanie swojego charakteru oraz ujarzmiania swojego ego. To jedna z najważniejszych rzeczy, którą mamy do zrobienia na swojej ścieżce zawodowej i życiowej.
 58. Z każdego problemu twórz cel.
 59. Twórz swoje zasady i nie zamykaj tej listy!

Jeśli ten temat do Ciebie trafia, jeśli czujesz, że to ważne, aby rozwijać swoją mentalność, sposób myślenia, to zapraszam do drugiego kroku, do przejścia przez kurs Akademia Lidera.

Jednocześnie, dziś o północy kończy się premierowa cena Akademii Lidera, mojego najnowszego szkolenia online, które pomaga rozwiązać 8 głównych problemów pracowników, menadżerów, przedsiębiorców. Problemy te pojawiają się zawsze, gdy współpracujesz z ludźmi, gdy zarządzasz.

 1. Co robić, gdy ludzie i pracownicy drażnią i wkurzają
 2. Co robić, gdy jesteś przepracowany
 3. Co robić, gdy wszystko się zmienia i jest zbyt duża zmienność ustaleń
 4. Siedem sposobów na trudność z przebiciem się do przełożonego, prezesa lub wspólnika
 5. Pięć sposobów jak wyjść z konfliktu interesów
 6. Jak dopilnować celów, zadań i ludzi
 7. Co robić, aby pracownicy mieli większą samodzielność, inicjatywność i brali odpowiedzialność
 8. Jak prowadzić spotkania, aby pokonywać opór, zastój i impas

Jeśli to Cię interesuje, szukasz odpowiedzi na te wyzwania, to zapraszam.

Akademia Lidera

***[Jeśli mój sposób uczenia, wspierania Ciebie Ci odpowiada i chcesz rozwijać kompetencje, które wpłyną na Twoją karierę, pracę i od których zależy czy będziesz mieć szacunek, wpływ i wyższe zarobki, to polecam najnowsze szkolenie online: Akademia Lidera, która do jutra, do niedzieli jest w promocyjnej cenie! To szkolenie uczy tego, jak rozwiazać 8 najważniejszych problemów pracowników i liderów, którzy chcą lepiej sobie radzić z zarządzaniem, współpracą z innymi.

Zamiast 570 zł —> 370 zł]

 

Dowiedz się co wpłynie na Twoje zarobki i skuteczność w kolejnych latach

i zwiększ swoje przychody oraz wyprzedź konkurencję

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby pobrać bezpłatne fragmenty książki „Ściana” i dołączyć do ponad 30 000 osób, które co tydzień otrzymują bezpłatne artykuły z zarządzania, psychologii biznesu i zmiany.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Komentarze

 1. Elżbieta pisze:

  Coraz częściej przekonuję się , że warto sprawdzać co jakiś czas jak się mają nasze wartości i przekonania. Czy one są stale , czy może się zmieniły
  Od tego tak wiele zależy

  1. Adam Dębowski pisze:

   Zgadzam się 🙂 Sprawdzanie stanu swojego kręgosłupa mentalnego jest bardzo ważna 🙂

 2. Zuza pisze:

  Warto tez raz na jakiś czas zrobić coś nie tylko dla duszy, ale także dla ciała. Sama regularnie korzystam z oferty jednego z salonów masażu w Krakowie i widzę zdecydowaną różnicę. Polecam wszystkim zafundować sobie czasem taką odrobinę relaksu.

 3. Hak pisze:

  Ten fragment z odkladaniem 10 % dochodow yhe best. Matko z vorka przestalam czytac…od tego momentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *