Są dwa typy ludzi: jedni kręcą się w kółko i ciągle zawodowo i biznesowo powtarzają te same błędy oraz ci, którzy wzrastają po spirali, idą do przodu i w pewnym momencie wskakują na wyższy poziom. Co ich różni? Na pewno wiele.

Ja wybrałem 9 nawyków, które powodują, że ci pierwsi tkwią w miejscu. Te nawyki to błędy, które na początku wydają się drobne, nieznaczące, ale z biegiem lat tworzą zamknięte koło problemów, które się piętrzą. Co z tym robić?

Nowa forma artykułu

Na początek tylko wspomnę, że to drugi artykuł w formie “Krótko i na temat”. Celem takiej formy artykułów i nagrań jest w sposób możliwie najbardziej esencjonalny dać Ci:

 • pigułkę kluczowej wiedzy
 • inspirację
 • 2-4 konkretne rozwiązania, które możesz wdrożyć w ciągu 1-4 tygodni od przeczytania artykułu, obejrzenia video, przesłuchania podcastu.

Do tej pory artykuły zajmowały 5-10 stron A4. Były obszerne, wielowymiarowe. Nie ukrywam, że lubię takie formy, bo mam poczucie, że daję Wam dużo mięcha i konkretu. Wiem, że cenicie te treści. Ale zarazem jako czytelnik zdaję sobie sprawę z tego, że wolę mniej obszerne teksty, aby było krótko i na temat. Dlatego zmieniamy, testujemy. Jestem ciekaw Twojego odbioru. Napisz proszę w komentarzu albo mailem czy wolisz formy dłuższe, czy krótkie.

Zainteresowany? Zapraszam do: 

 • przeczytania całości artykułu
 • lub odsłuchania podcastu – poniżej znajdziesz odtwarzacz, ale możesz go słuchać na iTunes, Spotify oraz na Androidzie (np. w aplikacji Podcast Addict)
 • lub do obejrzenia video na YouTube – poniżej znajdziesz odtwarzacz

Złe nawyki człowieka

Na początek spójrzmy na listę 9 złych nawyków, które powodują u człowieka marazm, nieudolność i w rezultacie niską efektywność.

 1. Brak wyciągania wniosków z przeszłości i popełnianie tych samych błędów.
 2. Zbyt długie zwlekanie z podejmowaniem decyzji. Dużo analizowania, mało działania.
 3. Słuchanie ludzi, którzy radzą nam, pomimo że się na tym nie znają.
 4. Brak budowania swojej pewności siebie i ciągłe myślenie: jestem za słaby, to nie dla mnie.
 5. Brak poświęcania nawet 10% swojego czasu w roku na rozwój (poprzez czytanie książek, dobrych artykułów, słuchania webinarów, podcastów). A zamiast tego poświęcanie czasu na telewizję, głupoty w internecie.
 6. Brak notowania zadań, myśli. Trzymanie wszystkiego w głowie i tworzenie chaosu.
 7. Przerzucanie odpowiedzialności za porażki na świat, rodzinę, kraj, politykę, pogodę, geny.
 8. Bezmyślne tkwienie w obecnej rzeczywistości. Brak postawionych celów lub przynajmniej nadanych kierunków.
 9. Brak aktywności fizycznej i dbania o zdrowe jedzenie. Zasiedzenie się.

Złe nawyki w biznesie

A teraz spójrzmy na 9 nawyków, które są tragicznymi zachowaniami menadżerów, liderów, przedsiębiorców. Niby małe, niewinne, banalne, popełnia je każdy. Ale kropla drąży skałę. Zbiór wielu małych złych nawyków to tykająca bomba. Eksplozja powoduje silny stres albo straty finansowe.

 1. Brak podsumowania kwartalnego, półrocznego i rocznego. Życie w pędzie i w bieżączce.
 2. Brak lub zbyt rzadkie rozmowy z ludźmi na temat sensu działań i zmian.
 3. Późne odpisywanie na maile i traktowanie wielu spraw po macoszemu.
 4. Nie robienie map strategicznych, które dają obraz całości.
 5. Tworzenie w kalendarzu spotkań za spotkaniem. Brak przestrzeni w dziennym rytmie.
 6. Nie notowanie wniosków ze spotkań lub tworzenie notatek w wielu miejscach.
 7. Wprowadzanie zmian, nowych projektów z buta, siekierą, czyli bez przygotowania ludzi do tego, bez komunikowania co, po co, dlaczego i bez wysłuchania ich perspektyw.
 8. Zbyt duże przejmowanie się opiniami ludzi, pracowników. Traktowanie ich wymówek, narzekań jako ważniejsze niż cel i interes firmy.
 9. Tworzenie nadmiernych ambicji, nadziei niedopasowanych do rzeczywistości lub przeciwnie: obniżanie lotów i planów ze względu na marazm kilku pracowników.

Jak zmieniać złe nawyki

Na pewno słyszałeś, że nawyk zmienia się przez 21 dni, podczas których powtarzamy nowe zachowanie. Osobiście nie znam badań i nie szukałem informacji o tym, czy badania to potwierdzają, ale moje doświadczenia pokazują, że niektóre nawyki możemy wykształcić po kilku dniach, a inne zmieniają się miesiącami.

W szczególności, gdy mówimy o zmianach nawyków mentalnych, czyli o sposobie myślenia, nawykowych myślach. Te zmiany według Change Value Process trwają 3-12 miesięcy, a największe transformacje 2-3, a nawet 5 lat.

Dlaczego nie potrafimy zmienić powyższych 9 nawyków, dlaczego je powtarzamy?

Ogólnie rzecz ujmując mamy zbyt małą świadomość siebie, a tym samym zbyt małą inteligencję emocjonalną. To ona powoduje, że nie potrafimy sobą zarządzić. Co to znaczy?

 • nie dociera do nas, że robimy źle
 • nie dociera do nas, że robimy sobie krzywdę
 • ból, brak efektów nie jest na tyle silny i uciążliwy, aby nas zmobilizować

W kontekście reagowania na zmiany mamy znów dwa typy ludzi: pierwsi, którzy zmieniają nawyki, gdy mają tzw. ścisk tyłka, gdy świat zaczyna się walić oraz drudzy, którzy mają wyższy poziom inteligencji emocjonalnej i świadomie pracują nad sobą, doskonalą siebie, swoją osobowość, talenty, umiejętności oraz pracują nad swoimi słabościami.

Im masz wyższą inteligencję emocjonalną, tym więcej potrafisz zmienić.

Aby robić to drugie masz kilka opcji. Niektóre możesz wprowadzić samodzielnie, inne wymagają wsparcia z zewnątrz.

Samodzielne działania zmieniające nawyki

 1. Notujesz na kartce wszystkie złe nawyki, które Tobą rządzą, np. brak notowania
 2. Zapisujesz konsekwencje każdego nawyku, np. brak notowania spowoduje chaos, który wywoła konflikt z kluczowym klientem
 3. Do każdego nawyku stawiasz cel, który określa co chcesz zmienić, np. uczę się porządkować notatki i zaczynam notować w jednym miejscu
 4. Do każdego celu spisujesz uzasadnienie odpowiadając na pytanie: Dlaczego chcesz to zmienić np. ponieważ stanę się bardzo odpowiedzialny, będę dobrym przykładem dla innych oraz będę mieć spokój w głowie
 5. Zarządzasz oporem, czyli zabezpieczasz się na ewentualne przeszkody, które staną na drodze. Zadajesz sobie pytanie nr 1: Co mnie może blokować, hamować w tym nowym działaniu? np. nie lubię notować ręcznie, nie umiem pisać ładne, nie noszę notatnika. Następnie pytanie nr 2: Co w związku z tym? Np. notuję na komputerze, tablecie
 6. Ustalasz plan działań, który możesz nawet wpisać w kalendarz, ustawić przypomnienie w komórce
 7. Wprowadzasz założenia w życie
 8. Co 1-2 tygodnie wyciągasz wnioski z sukcesów i porażek.
 9. Wdrażasz poprawki.

W taki sposób możesz odbyć swój osobisty coaching, sam ze sobą. I krok po kroku zmieniać złe nawyki osobiste albo biznesowe.

Wsparcie zewnętrzne, czyli coś co niemal gwarantuje skuteczność zmiany nawyków

Jeśli masz dość zmagania się z sobą, samodzielnej pracy lub nie umiesz samodzielnie na siebie wpływać, najprawdopodobniej potrzebujesz wsparcia z zewnątrz, albo poprzez warsztat, szkolenie grupowe albo poprzez pracę 1na1.

To co mogę Ci zaproponować w przypadku zmian w życiu osobistym, to coaching i doradztwo 1na1. Jeśli potrzebujesz moich konsultacji, to napisz do kamila@adamdebowski.pl lub zadzwoń 505 129 061. Kamila napisze Ci lub opowie jakie są możliwości.

Dowiedz się co wpłynie na Twoje zarobki i skuteczność w kolejnych latach

i zwiększ swoje przychody oraz wyprzedź konkurencję

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby pobrać bezpłatne fragmenty książki „Ściana” i dołączyć do ponad 30 000 osób, które co tydzień otrzymują bezpłatne artykuły z zarządzania, psychologii biznesu i zmiany.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *