Zaufanie to jeden z najważniejszych aspektów życia.

Jeśli nie ufamy sobie, boimy się podejmować decyzje, a lęk o to, czy sobie poradzimy potrafi przygnieść emocjonalnie.

Jeśli nie ufamy komuś, to ciągle mamy obawy, czy ta osoba nas nie zrani, czy nie oszuka, czy nie wykorzysta. Zamykamy się w sobie, jesteśmy nieszczerzy. To potrafi wypalić, zniszczyć relację i nas samych.

 

Zaufanie jest kluczowe w przyjaźni, rodzinie, małżeństwie, współpracy zawodowej i biznesowej.

Zaufanie jest fundamentem we współpracy terapeutycznej. Terapeuta i klient muszą ufać sobie nawzajem, ufać w metody i proces prowadzenia. Bez tego nie będzie efektów uzdrowienia.

Jednocześnie często powtarzam moim studentom w Szkole Terapii i Coachingu: zaufanie jest najważnie, ale nie ufam klientom.

 

Taki paradoks.

 

Dlaczego?

Ponieważ 95% klientów na sesjach indywidualnych nie mówi prawdy. Nie dlatego, że świadomie kłamią (choć czasami to się zdarza), ale dlatego, że nie rozumieją z czego wynika problem, z którym sobie nie radzą. Mówią: “Nie mogę spać, mam problem z zasypianiem. Jak mam lepiej spać, bo mnie bolą plecy?”

 

A okazuje się, że kwestia snu i pleców jest tylko symptomem, objawem. A problemem jest stres wynikający z nadmiaru pracy oraz lęk i obawy nt. przyszłości. Czyli myśli w głowie: “a co, jeśli sobie nie poradzę w tym projekcie, jestem za słaby na to…” Wiele miesięcy takich kołowrotków w umyśle powoduje napięcia w ciele, które mogą doprowadzić do problemów z zasypianiem.

 

Niestety, większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego co czuje, tym bardziej dlaczego tak się czuje, a jeszcze gorzej jest ze znalezieniem rozwiązania.

 

Dlatego, gdy klient na sesji terapeutycznej mówi o tym, co jest problemem – słuchamy go uważnie, z szacunkiem, jednocześnie “nie ufamy” słowom, które wypowiada. Pomimo tego braku zaufania budujemy zaufanie oparte o poufność, akceptację, wsparcie, dobór odpowiednich metod pracy oraz w rezultacie efekty zmian.

 

Pamiętam jak po 9. sesji terapeutycznej z jednym z klientów, napisał do mnie maila: “Adam, jak ja sobie przypomnę siebie sprzed 4 miesięcy, to śmiać mi się chce. Ależ ja pier@#łem głupoty, uciekałem od prawdziwych problemów, przyczyn i zamiast szukać rozwiązań, filozofowałem, mądrzyłem się. Jak wiele nie widziałem. Dobrze, że najpierw zacząłem od Twojego Programu Wewnętrznego Przełamania, które dało mi narzędzia i przygotowało do pracy, a później zacząłem pracę z Tobą. Samodzielna praca przez online dała mi dużo uwolnienia od napięć z przeszłości, a praca z Tobą dała mi wgląd w moje życie. Zaczynam sobie ufać. W końcu!”

 

No właśnie. Ileż w nas jest pie#@$enia głupot, farmazonów, mądrzenia się, uciekania. Tyle, że nie zdajemy sobie z tego sprawy. Mamy poczucie, że jesteśmy tacy mądrzy, wiedzący. Taka sytuacja powoduje spustoszenie w psychice i w życiu.

 

Zawsze wierzę głęboko w każdego człowieka, w jego możliwości, w potencjał zmiany, w niego. Zawsze ufam głęboko, że sobie poradzi, że znajdzie rozwiązanie. Zawsze mam otwartość na zbudowanie zaufania między mną a klientem, współpracownikiem. Jednocześnie nie mam zaufania do pierwszych słów i opowieści, które są przykryte projekcjami, wymysłami, nieszczerością – czasami świadomą, czasami kompletnie nieuświadomioną.

 

Taka myśl w ramach 34 #felietondebowskiego

A Ty? Ufasz? Sobie? Innym?

Dowiedz się co wpłynie na Twoje zarobki i skuteczność w kolejnych latach

i zwiększ swoje przychody oraz wyprzedź konkurencję

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby pobrać bezpłatne fragmenty książki „Ściana” i dołączyć do ponad 30 000 osób, które co tydzień otrzymują bezpłatne artykuły z zarządzania, psychologii biznesu i zmiany.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *