Uczysz się, szkolisz, robisz wiele w kierunku swojego rozwoju, ale działania te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Brzmi znajomo? Czasem człowiek chce się rozwijać, a stoi w miejscu. Dlatego pojawia się pytanie o to, jak się rozwijać, żeby… faktycznie się rozwijać.

Okazuje się, że osoby, które nie mają wiedzy z zakresu rozwoju osobistego, mogą osiągać sukcesy, a jednocześnie osoby, które dużo się rozwijały i inwestowały w siebie, nie osiągają swoich celów czy marzeń. Myślały, że wiedzą, jak się rozwijać, a tak naprawdę słabo im idzie.

Możesz być po wielu szkoleniach, wielu przeczytanych książkach i może Ci nie wychodzić tak, jakbyś tego oczekiwał. Twoje działania nie przynoszą rezultatów. Chcesz się rozwijać i zmieniać? Wobec tego najpierw poznaj i zrozum siebie. Do tego potrzebujesz konkretnych narzędzi.

Jak się rozwijać – metoda CVP

Change Value Process – jest to kluczowy, autorski model, który tłumaczy w jaki sposób po kolei poznawać siebie, porządkować i rozwijać się. Jest to moja autorska metoda. W oparciu o nią pracuję z ludźmi i w swoich biznesach, a także ze sobą i w swoim życiu. Na podstawie modelu CVP wspólnie z dziennikarzem Wojtkiem Maroszkiem napisaliśmy książkę “Ściana. Jak pokonać opór i dokonać zmian“.

Potrafimy mieć w głowie blokady, nieuświadomione bariery. W takiej sytuacji, niezależnie ile lat w rozwoju jesteśmy, to nie pozwolą nam one iść do przodu. Tym samym, zatrzymujemy się w miejscu.

Dlaczego jest tak, że człowiek nie podejmuje wyzwań? Jakie popełnia błędy?

Jeden z błędów jaki możesz popełnić, to błąd kolejności.

Chodzi o kolejność w jakiej się rozwijasz:

 • czy podejmujesz zmianę,
 • czy od razu dążysz do rozwoju,
 • czy też najpierw poznajesz siebie?

Mówisz sobie: ,,coś mi nie gra w moim życiu i chcę to zmienić!”. Można powiedzieć, że to jest dobre podejście. Choć, tak naprawdę, większość osób nie zna siebie na tyle dobrze, żeby ta zmiana, której pragną i oczekują, była dla nich dobra.

jak się rozwijać, żeby miało to sens - jak nie stać w miejscu

Ludzie decydują się rozwijać, zmieniać siebie i swoje życie, tak naprawdę wcześniej go nie poznając. Zaczynają popełniać błędy i podejmować niewłaściwe decyzje. Ze mną też tak było. Opowiem o tym precyzyjniej.

Mam osobowość introwertyka.

W pewnym momencie mojego życia chciałem stać się bardziej ekstrawertyczny, dynamiczny. Popełniałem błędy. Przez to, że chciałem być kimś innym, wypalałem się. Doprowadzało to do napięć w głowie, w ciele, do błędnych decyzji. Błądziłem.

W rezultacie stawałem się nie tym, kim tak naprawdę jestem. Dla mnie rozwój osobisty jest związany z odkrywaniem siebie, a nie ze zmienianiem siebie na siłę.

Oczywiście, żeby się rozwijać, możemy zmieniać w sobie pewne kompetencje, cechy i zachowania. Natomiast jeśli będziemy to robić na przekór temu, kim jesteśmy naprawdę i temu, co jest najbardziej z nami spójne, to zbłądzimy.

Osoby, które tego nie wiedzą, mogą wpaść w pułapkę. Oczywiście istnieje możliwość przejścia transformacji,  a wręcz odmiany, ale dopiero na dalszym etapie rozwoju. Jeśli zrobimy to za wcześnie, możemy się jedynie wypalić.

Jak się rozwijać – ćwiczenie

Dlatego też, kiedy coś chcesz zmienić czy rozwinąć, zawsze najpierw poznaj sytuację. Pamiętaj, aby poznać sedno sprawy, a nie jakie są oceny na ten temat. Może pomóc Ci w tym krótkie ćwiczenie:

Cofnij się do swoich najwcześniejszych wspomnień. Przewertuj je aż do dnia dzisiejszego. Możesz do tego zadania podejść sam albo ze swoją rodziną.

Następnie zadaj sobie pytania:

 • Jaki/jaka tak naprawdę jestem?
 • Co jest we mnie takiego, co jest ze mną najbardziej spójne?

Może wydawać Ci się, że notujesz negatywne według Ciebie cechy. Nie przejmuj się. Bywa tak, że później Twoja największa słabość może okazać się największą siłą.

Tylko najpierw musisz się nauczyć porządkować siebie, poznawać siebie i rozumieć siebie. A większość osób niestety tego nie potrafi.

Jak to osiągnąć?

Udało mi się usystematyzować 8 czynników, które determinują nasz sukces lub porażkę, gdy wchodzimy w rozwój osobisty. Niezależnie od tego, jakie techniki stosowałeś lub stosujesz i co robisz w życiu, one wpływają na to, czy pójdziesz do przodu czy nie. Być może znasz te czynniki, ale nigdy dogłębnie ich nie analizowałeś i nie uporządkowałeś tego w głowie.

Jeden z nich to Porównywanie się z innymi. Mechanizm, który wydaje się błahy, ale okazuje się silniejszy niż większość z nas zdaje sobie z tego sprawę. Ma on dwie formy:

 • W dół

Zestawienie siebie z innymi bardzo silnie nas hamuje, niezależnie od naszych celów. Nasz umysł ciągle znajduje coś, co sprawia, że możemy czuć się gorsi i słabsi.

Bardzo często pojawia się w naszej głowie, świadomie lub nie, porównywanie siebie do innych, które nas zabija. Można mieć tendencje do porównywania się z osobą, od której się uczymy.

Wtedy do głowy przychodzi myśl: ,,on jest taki mądry, taki młody i tyle osiągnął, a ja co?”  Bywa, że jesteśmy na jakimś spotkaniu, szkoleniu czy konferencji i zauważamy, że inni sobie lepiej radzą.

Zdarza się, że patrzymy na osoby, które sobie gorzej radzą. Wtedy może pojawiać się myśl: ,,Ta osoba sobie słabo radzi, a jest już na drugim szkoleniu (ja jestem dopiero na pierwszym), więc jak JA sobie poradzę?

 • Do góry

To znaczy, że porównujemy się i stwierdzamy, że inna osoba jest gorsza i słabsza od nas samych. Być może zbuduje to w nas poczucie, że jesteśmy lepsi. Takie wzmocnienie działa jedynie chwilę, bo jest to puste dowartościowanie.

Można wtedy wpaść w pułapkę. Uznając, że już jesteśmy lepsi, nie potrzebujemy iść dalej. Nie rozwijamy się, bo wystarczy nam to, co jest. Ale to poczucie wyższości doprowadza do sytuacji, w której inni nie czują się z nami komfortowo.

Paradoksalnie, techniki rozwoju osobistego mogą prowadzić nas w tym przypadku do egocentryzmu, bo zamkniemy się w swoim świecie. Nie będziemy się rozwijać tylko ,,pieścić swoje ego”.

Niezależnie od tego, czy porównujemy się w górę czy w dół, czy czujemy się słabsi czy lepsi, może to powstrzymywać nas od zrobienia kroku w przód w naszym rozwoju.

Jedną z dobrych odpowiedzi na pytanie, jak się rozwijać, jest… zadawać sobie dalsze pytania:

 • Jakie jeszcze kroki podjąć w kierunku prawidłowego rozwoju osobowości?
 • Jakich innych błędów nie popełniać?
 • Co mogę odkryć w sobie, co sprawi, że ten problem zniknie?
 • Jak mogę zrobić lepszy użytek z tego, jaki jestem już dzisiaj, zamiast próbować zmienić się na siłę?
 • I tak dalej, i tym podobne.

Baw się, odkrywając pytania, które Ci służą!

Jeśli chcesz zająć się tym z profesjonalnym doradcą, zamiast odkrywać tego typu pytania (i siebie samego) w pojedynkę, pomyśl o indywidualnej konsultacji.

Dowiedz się co wpłynie na Twoje zarobki i skuteczność w kolejnych latach

i zwiększ swoje przychody oraz wyprzedź konkurencję

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby pobrać bezpłatne fragmenty książki „Ściana” i dołączyć do ponad 10 000 osób, które co tydzień otrzymują bezpłatne artykuły z zarządzania, psychologii biznesu i zmiany.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *