Fascynującą cechą skutecznych ludzi jest łączenie skrajności. Większość ludzi widzi jednotorowo. Nazywam to „pułapką skrajności”. Albo jesteś twórczy, albo jesteś analitykiem. Albo jesteś wrażliwy, albo silny. Albo jesteś introwertykiem, albo ekstrawertykiem. Albo jesteś miły, albo skuteczny.

Ludzie, którzy przez wiele lat potrafią być efektywni, dopasowują się do zmian i potrafią łączyć skrajności. To są nieoczywiste zdolności ludzi sukcesu. To odróżnia ich od ponad 90%, którzy żyją skrajnościami.

Jednak zaznaczę od razu, abyś drogi czytelniku nie wpadał w skrajność. Fakt, że piszę o wzroście zawodowym, nie oznacza, że nie należy dbać o zdrowie, rodzinę, relacje. Nie wpadaj w skrajność na samym początku czytania o łączeniu skrajności. Dla mnie istotne zawsze było i będzie łączenie skuteczności oraz spokoju wewnętrznego.

Poniżej znajdziesz listę par skrajności. Jeśli nauczysz się je łączyć, to będziesz skuteczniejszym człowiekiem. To jedna z największych sztuk, jaką z perspektywy psychologii biznesu i psychologii strategicznej możemy osiągnąć.

Zainteresowany? Zapraszam do: 

  • przeczytania całości artykułu
  • lub odsłuchania podcastu – poniżej znajdziesz odtwarzacz, ale możesz go słuchać na iTunes, Spotify oraz na Androidzie (np. w aplikacji Podcast Addict)
  • lub do obejrzenia video na YouTube – poniżej znajdziesz odtwarzacz

Często zmagamy się sami ze sobą

Nie ma łatwych, jednoznacznych odpowiedzi. Czasami bardzo trudno jest wyważyć jakim być człowiekiem, jak postępować, jak działać. Często te skrajności powodują w nas konflikty wewnętrzne, czyli takie myśli i odczucia, które w nas walczą.

Chcemy albo A, albo B. Zmagamy się sami ze sobą. Mamy wątpliwości jak postąpić. Im szybciej potrafimy rozwiać te myśli, podjąć decyzje, tym bardziej będziemy zwinni, elastyczni i sprawni.

3 rzeczy dla których warto się wysilić

Są jeszcze trzy rzeczy, dla których warto się wysilić i zacząć łączyć te skrajności – podziw, wpływy i awans. Gdy potrafisz więcej, gdy masz większą wiedzę i doświadczenie w danej specjalizacji, to zyskujesz szacunek i większą stawkę za roboczogodzinę. Ale jeśli umiesz łączyć choć część z tych 18 czynników, to inni będą patrzyli na Ciebie jak na prawdziwego lidera. Podświadomie wiedzą, że mało kto to potrafi.

Gdy łączysz skrajności zaczynasz też mieć większe wpływy. Dlatego, że widzisz więcej, wiesz więcej, dostrzegasz więcej. Tym samym potrafisz podejmować decyzje i rozmawiać z wieloma osobami. To będzie prowadziło do awansu, ponieważ to wszystko prowadzi Ciebie do wyższej ligi.

Jest oczywiście niebezpieczeństwo, że gdy trafisz na osoby zakompleksione lub którym zagrażasz, to Twoje wyższe kompetencje będą źródłem zazdrości i wojenek. Ale na to zawsze musisz być gotowy, gdy wchodzisz na wyższy poziom. Kiedyś o tym napiszę więcej.

Aby było to możliwe, potrzebujesz odpowiedzieć sobie na pytania

  1. Kiedy mam stosować podejście A, a kiedy B?
  2. W których sytuacjach nie powinienem wchodzić za bardzo w A oraz B?
  3. Gdzie jest granica między podejściem A i B?
  4. Jak nauczyć się tej kompetencji, która jest mniej dla mnie znana?
  5. Jak połączyć A i B? Jak jednocześnie realizować A i B – to tzw. pytanie integrujące w CVP. Więcej o takich pytaniach przeczytasz w książce “Ściana – jak pokonać opór i dokonać zmian

Skrajności, które łączy prawdziwy lider

Oto lista 9 z 18 skrajności, których potrzebujemy nauczyć się łączyć, by być skutecznymi liderami. Kolejne 9 znajdziesz w materiale dodatkowym w formie PDF. Znajdziesz też w nim 18tą najtrudniejszą parę. Jeśli umiesz to robić, to już jesteś w topowej lidze!

Myśl szerzej oraz patrz na detale

Potrzebujemy widzieć wiele wątków na raz, widzieć jak na siebie wpływają projekty, działy, cele. Bez szerokiego spojrzenia będziemy zawsze w chaosie i pędzie. Jednocześnie są działania, które wymagają wnikliwego spojrzenia na szczegóły.

Często, jeśli tylko latamy wysoko, nie zauważymy detali, które mają ogromne znaczenie i mogą stać się tykającą bombą.

Myśl strategicznie i działaj

Każdy niby wie, że musi działać, realizować zadania, spotkania, odpisywać na maile, projektować. Jednak nadmiar działań powoduje zapętlenie, zmęczenie, ciągłe popełnianie tych samych błędów.

Nie każdy wie, że powinien poświęcić czas na myślenie strategiczne, analizę ryzyka, przewidzenie różnych działań, powiązania ze sobą różnych elementów składowych, analizę tego, co tak naprawdę prowadzi do efektów. Jednak są tacy, którzy głównie by myśleli, analizowali, marzyli, ale nie kwapią się do działania.

Myśl szybko i nie myśl

Wiele osób myśli za wolno albo nie myśli wcale. Realizuje działania, ale nie ma autorefleksji. Są jak roboty. W pewnych momentach potrzebujemy działać na automacie, ale nie może być to głupie, bezmyślne działanie.

Myślenie szybkie to myślenie dynamiczne, skupione na tym, aby nie tracić czasu na pierdoły, które wciągają w niepotrzebne dyskusje. Aby sprawnie działać potrzebujemy sprawnie myśleć, szybko analizować lub umieć wejść w stan “niemyślenia”, stan “tu i teraz”. Nie jest to stan bezmózgu, jest to stan wyciszenia, scentrowania, kontemplacji, gdzie wyciszasz umysł, aby złapać dystans, uspokojenie myśli.

Bierz odpowiedzialność i deleguj ją na innych

Zarabia więcej ten, kto umie dźwignąć większą odpowiedzialność. Wpływy ma ten, kto umie wytrzymać presję. To się nigdy nie zmieni. Ale, aby iść wyżej potrzebujesz ludzi, którzy zrobią więcej niż Ty sam. Dlatego potrzebujesz umieć delegować odpowiedzialność. To coś więcej, coś innego niż delegowanie zadania, celu. Musisz umieć to rozróżniać i umieć to robić.

Wykazuj Inicjatywę i dawaj przestrzeń innym

Zawsze na czele jest ten, kto ma pomysł, wykazuje inicjatywę – mówi o niej, działa w jej kierunku. Siedzenie, czekanie, wykonywanie dla innych jest dla wykonawców – oni zawsze mają mniejsze wpływy i zarobki. Jednak nigdy nie zajdziesz bardzo daleko jeśli nie będziesz dawać przestrzeni na kreatywność, pomysłowość innych.

Nawet jeśli wydaje Ci się, że jesteś otwarty na innych, to możesz wpadać w tzw. pułapkę geniuszu, czyli dominować innych swoją kreatywnością. Wtedy nadmiar Twojej inicjatywy zabiera przestrzeń innym.

Bądź spontaniczny i uporządkowany

Wiele osób chciałoby mieć swobodę, luz, przestrzeń na decyzje i spontaniczne działania. Inni się tego boją i chcą mieć wszystko przygotowane i uporządkowane. Żadna z tych skrajności nie jest dobra.

Spontaniczność daje elastyczność, możliwość sprawnego reagowania. Porządek daje jasność, przewidywalność. Dla jednych najlepsze jest planowanie spontaniczności, dla innych najlepsza jest spontaniczność uporządkowana.

Dociskaj i odpuszczaj, domykaj i rezygnuj

Jedni za szybko odpuszczają i rezygnują. Inni nadmiernie dociskają siebie i innych, aby domykać każdy projekt.

Kiedyś mój nauczyciel na warsztatach aktorskich powiedział: W teatrze kieruj się zasadą: przypie…ić, odpuścić, przypie…ić, odpuścić. I taka zasada obowiązuje też w biznesie.

Kieruj się lenistwem kreatywnym

Mój przyjaciel powiedział kiedyś: Adam ja mam w sobie dwie części: lenia oraz wygodnickiego. Chcę mieć dużo, zarabiać dużo, ale chcę, aby to przychodziło mi łatwo.

Zapytałem go: I co, udaje się?

Odpowiedział: Jeszcze nie tak jakbym chciał, ale mój leń jest kreatywnym leniem. Ciągle myślę o tym, jak zrobić coś lepiej, jak najmniejszym kosztem i wysiłkiem.

Szlifuj i realizuj

Wiele osób robi rzeczy, pracuje ciężko, ale pytanie jak często doskonali, poprawia, a jak często bazuje na starych standardach i popełnia ciągle te same błędy.

Wiele osób cierpi na perfekcjonizm – ciągle tylko by poprawiali, bo obawiają się porażki, krytyki. Uważają, że nie akceptują niskich standardów, ale tak naprawdę boją się wyjść z pomysłem, projektem, dziełem na zewnątrz.

W Dolinie Krzemowej powstało powiedzenie, które nawiązuje do zasady na temat tworzenia produktu/firmy: Good enough for now, safe enough to try.

Inne brzmi: Jeśli nie jesteś zażenowany tym co wypuściłeś na świat, to znaczy, że zbyt długo zwlekałeś i za bardzo szlifowałeś swój pomysł.

I tymi zasadami warto się kierować.

Ciekawe? Przydatne? Inspirujące?

Jeśli tak to zapraszam po kolejnych 9 skrajności. Jeszcze ważniejszych! Znajdziesz tam listę wszystkich 18, aby mieć ten materiał w całości w jednym miejscu.

Pobierz listę wszystkich 18-tu źródeł podziwu, wpływu i awansu

Pełna lista wszystkich źródeł podziwu, wpływu i awansu, która pozwoli Ci stać się lepszym liderem.

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby pobrać PDF.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *