Jacy coachowie mogą zarabiać 15 000, a nawet 30 000? Dlaczego o takich coachów rynek się bije? Czy to chwilowy trend, czy stabilna praca? Dlaczego te kompetencje to kompetencje przyszłości dla menadżerów nie tylko w świecie IT?

Na te pytania odpowiadam w podcaście z moim gościem Marcinem Konkelem – świetnym Agile Coachem, pasjonatem zdjęć oraz podróży, a także absolwentem mojej Szkoły Doradców CVP.

W tym tygodniu zapraszam Cię do poznania Marcina Konkela (marcinkonkel.com i agileandchange.com), który od lat pracuje jako Agile Coach. Łączy w sobie kilka ról: coacha, trenera, facylitatora, mentora, doradcy, który zajmuje się wspieraniem zespołów we współpracy skupionej na efektywności i płynności pracy.

Pod nagraniem podcastu znajdziesz moje przemyślenia na temat zwinności w biznesie oraz filozofii Agile.

W wywiadzie znajdziesz odpowiedzi na pytania:

 • Jaka jest rola Agile Coacha?
 • Dlaczego Agile Coachowie są świetnie opłacani? Od czego to zależy?
 • Jaka jest różnica miedzy Project Managerem a Agile Coachem?
 • Jak umiejętności coachingowe można wykorzystać w biznesie?
 • W jaki sposób pracuje z zespołami Agile Coach?
 • Jak można przenieść zwinność do innych obszarów biznesu?

Zainteresowany? Zapraszam do: 

 • przeczytania całości artykułu
 • lub odsłuchania podcastu – poniżej znajdziesz odtwarzacz, ale możesz go słuchać na iTunes, Spotify oraz na Androidzie (np. w aplikacji Podcast Addict)

Dlaczego Marcin zdecydował się na Szkołę Doradców

Po dwóch latach od zakończenia Szkoły Doradców zapytałem Marcina dlaczego wybrał moją Szkołę:

Zdecydowałem się na Szkołę Coachów i Doradców u Ciebie z kilku powodów. Kilka lat temu rynek był dość mocno nabuzowany różnymi ofertami, które obiecywały wiele. Trudno było to jednak zweryfikować przed uczestnictwem, a opinie były podzielone. W tamtym okresie chciałem pogłębić swoją wiedzę z psychologii, którą już się pewien czas interesowałem i eksperymentowałem na sobie. Zrobiłem wtedy dość spory research na rynku i, po długich przemyśleniach, zdecydowałem się na Instytut. Zaważyły na tym: holistyczna wiedza, dogłębne poznanie mechanizmów (lubię wiedzieć co z czego wynika), dużo różnego rodzaju narzędzi oraz sposób przekazywania wiedzy. Wtedy też ważna była dla mnie praca w grupie na kursie, szkoleniach otwartych, i doceniałem trudność zaliczenia. To ostatnie miało dla mnie znaczenie gdyż czułem, że jak przejdę wszystkie “egzaminy”, to będę miał pewność swoich umiejętności w pracy z drugim człowiekiem.

Drogę do bycia coachem i doradcą wybrałem nie po to, żeby zacząć zarabiać jako coach, ale jako uzupełnienie kompetencji do pracy z ludźmi. W roli Agile Coacha znajomość tych umiejętności przydaje się na 120%. Dodaję aktualnie do tego wiedzę z zakresu mowy ciała i mikroekspresji. Mając te wszystkie umiejętności widzę dużo więcej, mogę szybciej reagować na pojawiające się sytuacje, niektóre przewidywać i lepiej pomagać ludziom w ich rozwoju. Ten ostatni element daje mi ogromną radość, kiedy widzę jak ludzie stają się najlepszymi wersjami siebie i idą swoją drogą. Tym samym, pracując na co dzień ze zmianą mogę pomóc innym przejść przez proces i wspierać samego siebie kiedy tego potrzebuję.

Dzięki poznaniu lepiej siebie (to się nie kończy) stałem się bardziej efektywny i lepiej wiem jakich wyzwań szukam, co mnie kręci. Otworzyłem swój biznes, współpracowałem z różnymi firmami, zacząłem pozwalać sobie na coraz większe wyzwania, projekty, klientów, wystąpienia a w tym wszystkim czułem się coraz lepiej sam ze sobą. Przeszedłem wielokrotnie sam przez różnego rodzaju zmiany stając się bardziej świadomy. Czasem tempo było zawrotne a wyzwania wydawały się ogromne, ale dawałem radę.

Marcin Konkel
marcinkonkel.com i agileandchange.com

Odbierz
bezpłatnego e-booka

Odbierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz odpowiedzi na pytanie, które ma każdy kto chce wejść do branży doradczo – coachingowej.

To naprawdę solidna dawka wiedzy.

Aż 94 strony wypełnione po brzegi!

Zwinność w biznesie i zarządzaniu

Agile to zwinność. Ta idea powstała w świecie IT, ponieważ klasyczne podejście do zarządzania projektami w zmiennej i szybkiej branży programistycznej nie ma racji bytu. Trzeba myśleć inaczej i trzeba działać w zespołach inaczej. Przez lata Agile funkcjonował jedynie w IT. Od niedawna ta filozofia przechodzi do różnych obszarów biznesu. Sam od pewnego czasu prowadzę Akademię Zwinnego Przywództwa dla top managementu dla kilku firm. Łączymy najlepsze praktyki Agile oraz przywództwa, aby działy w firmie mogły funkcjonować nowocześnie i płynnie.

Ideą Agile jest samoorganizacja zespołu. Celem jest stworzenie takiej mentalności i procesów, aby zespół był dynamiczny i elastyczny, a zarazem skoncentrowany na celu, na wytworzeniu produktu, na biznesie.

Manifest Agile

Poniżej znajdziesz Manifest Agile, stworzony w 2001 roku przez 17 osób, który został opisany na https://agilemanifesto.org/iso/pl/manifesto.html. Odnosi się on do świata programowania, ale większość z tych idei można przełożyć do zarządzania w każdym dziale. Każdy dział wytwarza raporty, projekty, produkty, zadania. Każdy dział potrzebuje działać lepiej. Aby zrozumieć więcej, przesłuchaj wywiad z Marcinem. Zarazem przemyśl, jak każdy z punktów możesz przenieść do swojej branży i do swojego zespołu.

Autorzy manifestu piszą:

Odkrywamy nowe metody programowania dzięki praktyce w programowaniu i wspieraniu w nim innych. W wyniku naszej pracy, zaczęliśmy bardziej cenić:

 • Ludzi i interakcje od procesów i narzędzi
 • Działające oprogramowanie od szczegółowej dokumentacji
 • Współpracę z klientem od negocjacji umów
 • Reagowanie na zmiany od realizacji założonego planu.

Oznacza to, że elementy wypisane po prawej są wartościowe, ale większą wartość mają dla nas te, które wypisano po lewej.

Agile w biznesie

Poniżej znajdziesz 13 punktów, które są kluczowymi założeniami Agile, a jednocześnie stanowią fundament dla zwinnego zarządzania w biznesie. To podejście ma to ogromne znaczenie dla każdego właściciela firmy, menadżera, pracownika, któremu zależy na lepszej komunikacji, sprawnej współpracy i osiąganiu wyników z zachowaniem normalnych relacji i spokoju.

Najpierw dzielę się założeniami Agile, a następnie podaję moją interpretację biznesową, którą można zastosować w każdym obszarze, każdego biznesu. Gdy pracuję jako coach i doradca dla firm muszę być elastyczny, muszę znać różne trendy i metodologie.

Tego samego uczę moich uczniów w Szkole Doradców CVP. Uczę integralnego, wielowymiarowego podejścia, aby moi absolwenci umieli radzić sobie w przyszłości w różnych branżach i na różnych stanowiskach.

 1. Najwyższy priorytet ma dla nas zadowolenie klienta dzięki wczesnemu i ciągłemu wdrażaniu wartościowego oprogramowania.
  • Moja interpretacja biznesowa: Kluczowe jest skoncentrowanie się na efekcie i tworzenie wartości w tym co robimy – tak aby klient, dla którego tworzymy produkty i usługi był zadowolony.
 2. Bądźcie gotowi na zmiany wymagań nawet na późnym etapie jego rozwoju. Procesy zwinne wykorzystują zmiany dla zapewnienia klientowi konkurencyjności.
  • Moja interpretacja biznesowa: Elastyczność w zmianach jest kluczowa. Potrzebujemy angażować się w to, co robimy i tworzymy, ale nie możemy przywiązywać się do żadnego etapu, ponieważ w każdym momencie potrzebny będzie “pivot”, czyli zwrot w innym kierunku. Celem nie jest praca dla pracy, ale dla konkurencyjności produktu, usługi.
 3. Dostarczajcie funkcjonujące oprogramowanie często,w kilkutygodniowych lub kilkumiesięcznych odstępach. Im częściej, tym lepiej.
  • Moja interpretacja biznesowa: Należy pracować etapami. Nie w skali 1-3 lat, ale w krótszych odstępach czasu dostarczać kolejne fragmenty.
 4. Zespoły biznesowe i deweloperskie muszą ściśle ze sobą współpracować w codziennej pracy przez cały czas trwania projektu.
  • Moja interpretacja biznesowa: Działy, zespoły muszą budować nieustannie takie warunki współpracy, aby nie tworzyć silosów, nie tworzyć “my-oni”, ale ciągle współpracować.
 5. Twórzcie projekty wokół zmotywowanych ludzi. Zapewnijcie im potrzebne środowisko oraz wsparcie i zaufajcie, że wykonają powierzone zadanie.
  • Moja interpretacja biznesowa: Potwierdzam.
 6. Najbardziej efektywnym i wydajnym sposobem przekazywania informacji zespołowi deweloperskiemu i wewnątrz niego jest rozmowa twarzą w twarz.
  • Moja interpretacja biznesowa: To samo dotyczy każdego zespołu projektowego. Systematycznie powielane są błędy, bo przecież skoro zespół działa to działa i przestajemy utrzymywać relacje, rozmawiać ze sobą.
 7. Działające oprogramowanie jest podstawową miarą postępu.
  • Moja interpretacja biznesowa: Działające produkty, dobre usługi i projekty, które mają sens są miarą postępu biznesowego.
 8. Procesy zwinne umożliwiają zrównoważony rozwój.
  • Moja interpretacja biznesowa: Potwierdzam. Bez zwinności nie ma nowoczesności i efektywności.
 9. Sponsorzy, deweloperzy oraz użytkownicy powinni być w stanie utrzymywać równe tempo pracy.
  • Moja interpretacja biznesowa: Każda osoba zaangażowana w projekt potrzebuje iść w równym tempie. Aby to było możliwe trzeba uczyć się płynnego przepływu informacji.
 10. Ciągłe skupienie na technicznej doskonałości i dobrym projektowaniu zwiększa zwinność.
  • Moja interpretacja biznesowa: Potwierdzam.
 11. Prostota – sztuka minimalizowania ilości koniecznej pracy – jest kluczowa.
  • Moja interpretacja biznesowa: Potwierdzam.
 12. Najlepsze rozwiązania architektoniczne, wymagania i projekty pochodzą od samoorganizujących się zespołów.
  • Moja interpretacja biznesowa: Mija czas, gdy prezes i zarząd wiedzą lepiej. Potrzebujemy kompetentnych ludzi, którzy samodzielnie umieją działać i tworzyć wartość biznesową.
 13. W regularnych odstępach czasu zespół analizuje możliwości poprawy swojej wydajności, a następnie dostraja i dostosowuje swoje działania do wyciągniętych wniosków.
  • Moja interpretacja biznesowa: Tak musi być.

Jak wygląda praca coacha, doradcy, trenera?

Jeśli chcesz znać odpowiedzi na poniższe pytania, to pobierz bezpłatnego e-booka (aż 94 strony!), który zabierze Cię w świat branży coachingowo-szkoleniowo-doradczej.

Oto jego spis treści:

 • Czy pracując indywidualnie z ludźmi naprawdę zarobisz 20 ooo PLN miesięcznie? Sprawdź, jak wyglądają realia rynku.
 • Dzielę się swoją historią i odzieram branżę z mitów.
 • Jak nie zostać tetrykiem i nie zostawać w tyle, gdy inni idą do przodu.
 • Rośnie rola inteligencji emocjonalnej w biznesie. Sprawdź, na jakim poziomie jest u Ciebie.
 • Buka i 4 kompetencje, których potrzebujesz na lata 2019-2023. Artykuł dla czytelników od 18 roku życia.
 • Czego rynek będzie potrzebował od doradców i coachów – jakie są trendy?
 • Chcesz pracować z ludźmi, ale masz obawy? Oto, jak sobie z nimi poradzić.
 • Dlaczego firmy potrzebują zewnętrznych doradców.
 • Co robić kiedy chce się więcej, ale praca zaczyna męczyć.
 • Dla kogo jest Szkoła Doradców.
 • Myślisz o zostaniu coachem, doradcą, trenerem?

Odbierz
bezpłatnego e-booka

Odbierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz odpowiedzi na pytanie, które ma każdy kto chce wejść do branży doradczo – coachingowej.

To naprawdę solidna dawka wiedzy.

Aż 94 strony wypełnione po brzegi!

Jeśli zastanawiasz się nad zostaniem coachem, doradcą, trenerem, to zapraszam do mojej Szkoły Doradców CVP. Tam też znajdziesz opinie absolwentów.

Pobierz bezpłatnego e-booka o branży doradczo - coachingowej

Znajdziesz w nim odpowiedzi na pytania, które pojawiają się u osób zainteresowanych wejściem na ten rynek.

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby pobrać bezpłatny e-book zawierający aż 94 strony!

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *