Dlaczego niektórzy zarabiają więcej od innych? Od czego zależą podwyżki? W jaki sposób buduje się pozycję w firmie?

Od kilku lat mamy rynek pracownika. Oznacza, to że bezrobocie jest niskie (4-5%). Firmy potrzebują ludzi, a ludzi brakuje. O pracę nie jest trudno. Jednak pytanie, czy o podwyżkę i większe zarobki jest równie łatwo?

Zarabianie obecnie na polskim rynku pracy 2-4 tys PLN nie jest problemem. Jeśli ktoś ma ważną dla firmy specjalizację lub doświadczenie, to osiągnięcie poziomu 4,5-7 tys PLN w większych miastach też nie będzie stanowiło problemu.

Jednak przeskok z 3-4 na 5-6 tys PLN lub z 5-6 na 7 tys PLN lub więcej może być już według niektórych niemożliwy. Ale tak nie jest.

Co wtedy robić? Jak do tego podejść?

2 drogi do większych zarobków

Chciałoby się rzec, że aby zarabiać więcej musisz wybrać jedną z dwóch ścieżek. Podążając tą właściwą, na pewno osiągniesz większe zarobki.

Jak się zapewne domyślasz nie jest to tak proste.

Poniżej znajdziesz prawdziwy przykład jednej z wielu dróg, którą możesz podążać. Jest to przykład jednego z moich klientów, który w ostatnich 4 latach przeszedł z poziomu 5 tys. PLN na niemal 30 tys. PLN.

Koniecznie przeczytaj, ponieważ to inspirująca historia, która pokazuje, że czasem, aby zarabiać więcej musimy zacząć od zmiany swoich przekonań i nas samych, a nie od proszenia o podwyżkę.

W tym artykule znajdziesz także materiał dodatkowy do pobrania (to będzie dla wielu HIT).

Pokazuje on, na jakie pytania musimy znać odpowiedzi, aby mieć gwarancję większych zarobków. Jest to zarazem krótki test, który szybko weryfikuje Twoje możliwości większych zarobków w następnych 3-24 miesiącach.

Chcesz sprawdzić czy możesz liczyć w najbliższym czasie na podwyżkę? Koniecznie pobierz materiał na końcu artykułu i wypełnij test.

W 4 lata od 5 tys. PLN do 30 tys. PLN miesięcznie

Poznaj historię mojego klienta, który w ciągu 2-4 lat przeszedł z poziomu pensji 5 tys. PLN na 20 tys. PLN, a nawet 30 tys. PLN. Chciałbym opublikować konkretne dane i informacje o nim, ale mój klient musi teraz dbać o poufność, dlatego przytaczam detale, które pokazują Ci co zrobił, że wszedł do wyższej ligi zarobków z jednoczesnym zachowaniem poufności jego danych.

Mój klient pracuje w branży i firmie, która wymaga zachowania pełnej dyskrecji. Nie są to tajne urzędy, organizacje ani mafia 🙂 Wszystko jest legalne, jednocześnie dyskrecja jest tutaj pożądana.

Najważniejsze jednak jest zrozumienie tego, co wpłynęło na zmianę w jego zarobkach i w rozwoju kariery.

Andrzej (imię zmienione) pracował jako programista w 50-osobowej firmie, która tworzyła oprogramowanie dla firm. Zarabiał 4,9 tys. PLN na umowę o pracę. To był rok 2014. Był dobry w tym co robi, ale od dłuższego czasu coś go tam uwierało. Nie potrafił tego określić.

Jak opisywał, zaczął od przeglądania internetu pod kątem braku motywacji czy stresu, bo z tym kojarzył mu się jego stan. Rozmawiał ze znajomymi, że trochę mu się nie chce pracować, nuży go ta praca, nie czuje, że się realizuje. Napisał mi kiedyś w mailu: “tu pogadałem, tam poczytałem i w sumie nie wiedziałem, co ze sobą robić. Tak minęło pół roku. Nic się nie zmieniło. Robiłem swoje. Ale to już mnie za bardzo męczy. Coś muszę zmienić.”

Określił, że potrzebuje siebie lepiej zrozumieć i odnaleźć energię. Zaczęliśmy pracę przez cykl 4 sesji doradczo-coachingowych. Po 5 miesiącach zdecydował się na kolejne 4. Dwa lata później, w 2016 pracowaliśmy jeszcze przez 3 sesje.

Andrzej w 2015 roku podniósł swoją pensję do 7,5 tys. PLN. W 2016 przeszedł do innej firmy i otrzymał 11 tys. PLN miesięcznie. W 2017 wskoczył na poziom 15 tys. PLN + premie. W 2018 osiągnął poziom 23 tys. PLN na rękę.

Co się przez ten czas działo?

Pierwszym ważnym elementem było odnalezienie przyczyn spadku energii. Okazało się, że nie rutynowa praca przy oprogramowaniu robionym na (według niego) zbyt niskim poziomie kodu doprowadzała go do frustracji.

Na początku nie zdawał sobie sprawy, że to nie rutyna i niska jakość algorytmów mogą go dobić. Na tej podstawie uświadomił sobie, że jednymi z jego kluczowych wartości jest tworzenie nowych rozwiązań oraz wysoka jakość tworzonego oprogramowania.

Samo uświadomienie sobie tego wydobyło błysk w oku. To był ważny moment zwrotny.

Kolejny krokiem było stworzenie celu, który brzmiał: chcę pracować przy projektach twórczych i jakościowych. Tak postawiony cel dodał mu pewności.

Ponad miesiąc po określeniu celu rozmawiając z szefem podzielił się swoimi przemyśleniami. Ten się uśmiechnął i powiedział: to bardzo dobrze się składa, ponieważ chcemy za 3 miesiące otworzyć nowy projekt, który będzie wymagał nieszablonowego myślenia i dbałości o wymagającego klienta.

Firma myślała, że będzie musiała zatrudniać kogoś nowego, ponieważ obecni programiści są świetnymi fachowcami, ale nie myślą szerzej. Umówili się, że Andrzej wytrzyma 3 miesiące, w tym czasie będzie przygotowywać się do nowego projektu. Widząc zaangażowanie i budzący się potencjał Andrzeja, aby go zatrzymać,  firma dała podwyżkę na 6 tys. PLN z premią dodatkową za wdrożenie projektu przez pierwsze trzy miesiące: 3 tys. PLN. Gdy projekt się rozkręcił, zaczął otrzymywać 7,5 tys. PLN.

Po kilku miesiącach Andrzej wystąpił na lokalnej konferencji ekspertów tej branży, gdzie podzielił się swoimi wnioskami z wdrożenia nowego oprogramowania. Po 2 tygodniach otrzymał propozycję pracy w innej firmie i propozycję 10 tys. PLN pensji. Wynegocjował dodatkowy 1 tys. PLN plus wolny piątek raz miesiącu oraz samochód.

Ale najlepsze miało dopiero przyjść.

W 2016 ponownie pracowaliśmy nad umiejętnościami zarządzania i podejmowania trudnych decyzji. Andrzej miał już pod sobą więcej ludzi oraz zaczął odpowiadać za większe projekty. Musiał rozwijać coś, co nazywamy Leadership Mindset, czyli sposób myślenia, który cechuje najlepszych, takie spojrzenie na ludzi, na biznes, które sprawia, że łatwiej przychodzi Ci zarządzanie i decydowanie.

Gdy Andrzej podzielił się tym, że sam inwestuje w swój rozwój, zaskoczył swoich przełożonych. Oni także dostrzegli, że Andrzej jest w stanie ogarnąć więcej tematów i że dowozi to ,do czego się zobowiązuje. Gdy doszło do rozmów rozwojowych na początku 2017, Andrzej jasno zakomunikował jakiej podwyżki oczekuje. Po krótkich negocjacjach otrzymał 15 tys. PLN + premie kwartalne.

Co do tego doprowadziło? Wszystkie elementy, który są zaznaczone “boldem”, były kluczowe. Jego sposób myślenia, postawa, cele jakie sobie stawiał, projekty za które brał odpowiedzialność oraz komunikowanie oczekiwań stanowiły fundament pod trzykrotny wzrost pensji.

Ktoś powie: no tak, ale to jest IT. Tam tak jest.

Faktem jest, że IT od lat rośnie w siłę i połączenie Leadership Mindset z umiejętnościami programowania daje mieszankę wybuchową, która w przypadku Andrzeja sprawiła, że w 2018 przeszedł do kolejnej firmy, na wyższe stanowisko i zarabia obecnie ponad 23 tys. PLN na rękę + premie.

Ale każdy biznes docenia powyższe “wyboldowane” elementy. Chyba, że mamy do czynienia z szefem dyktatorem, zakompleksionym toksykiem, który gasi wszystko, co wychodzi ponad.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy masz potencjał do awansu lub/i większych zarobków, to pobierz materiał dodatkowy na końcu artykułu.

Znajdziesz tam 10 pytań, które weryfikują Twoje możliwości i potencjał do podwyżki. Sprawdzają, czy spełniasz kryteria, za które biznes bez problemu zapłaci Ci więcej.

Sprawdź, czy będziesz zarabiać więcej

Wypełnij krótki test i dowiedz się czy możesz liczyć na podwyżkę w najbliższym czasie

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby odebrać bezpłatny test wraz z instrukcją jak interpretować jego wyniki.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *