Bieżący rok wywrócił do góry nogami całe nasze życie i spowodował, że wiele branż musiało dokonać całkowitej zmiany swojego modelu biznesowego. Niekiedy te modyfikacje okazały się także krokiem w dobrą stronę, jednak do obecnej sytuacji powinny się dostosować również działy HR-y pod względem realizowanych oraz planowanych szkoleń dla menadżerów. Jakie działania powinni podjąć specjaliści w tym zakresie jesienią 2020 roku?

Szkolenie z przywództwa

W trudnych chwilach, a z takimi mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach, duże znaczenie ma silne przywództwo w przedsiębiorstwie, w ramach którego lider potrafi podejmować zdecydowane decyzje, odnajdować się w sytuacjach kryzysowych i nie bać się zdarzeń, które są trudne i wymagają skomplikowanych działań. Działy HR powinny skupić się na budowaniu siły lidera organizacji, który w trudnych czasach będzie potrafił poprowadzić swoich podwładnych i prowadzoną przez siebie firmę czy poszczególne działy przez morze problemów.

Zarządzanie zmianą

Kryzys to trudny czas, jednak trzeba też dostrzegać szansy, które mogą się w tym czasie pojawiać. Z jednej strony obserwujemy wtedy problemy, z którymi w spokojnych czasach nie musimy się mierzyć. Z drugiej jednak strony wtedy też łatwiej przeprowadzić reorganizację, na którą brakowało wcześniej czasu czy odpowiedniego bodźca. To jest czas na zmiany, a działy HR powinno szkolić menadżerów z właściwego zarządzania nią.

Poprawna komunikacja

Dobre porozumienie w biznesie jest przydatne zawsze, niezależnie od okoliczności. Szczególnie przydaje się jednak w sytuacjach kryzysowych, gdy mamy do czynienia z nowymi okolicznościami, w których trzeba w szybki sposób podjąć decyzję i niezwłocznie wykonać niezbędne działania. Pod takim też kątem powinny przebiegać szkolenia dla menadżerów jesienią 2020 roku, aby komunikacja w przedsiębiorstwie ułatwiała zarządzanie w kryzysowych, stresujących sytuacjach.

Zarządzanie stresem

Stres jest często czynnikiem dającym nam wbrew pozorom wiele możliwości – pobudza nasz organizm do wzmożonej aktywności, dzięki niemu podejmujemy działanie, których w innych okolicznościach byśmy nie przedsięwzięli. Bardzo cenną umiejętnością jest odpowiednie zarządzanie stresem, szczególnie w czasach kryzysu, dlatego też, że działy HR-u powinny położyć nacisk na ten obszar szkoleń dla menadżerów jesienią 2020 roku.

Dowiedz się co wpłynie na Twoje zarobki i skuteczność w kolejnych latach

i zwiększ swoje przychody oraz wyprzedź konkurencję

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby pobrać bezpłatne fragmenty książki „Ściana” i dołączyć do ponad 10 000 osób, które co tydzień otrzymują bezpłatne artykuły z zarządzania, psychologii biznesu i zmiany.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *