Bieżący rok wywrócił do góry nogami całe nasze życie i spowodował, że wiele branż musiało dokonać całkowitej zmiany swojego modelu biznesowego. Te modyfikacje okazywały się często przysłowiowym krokiem w dobrą stronę” i puls biznesu bije teraz zupełnie inaczej. Zatem także działy HR powinny dostosować się do obecnej sytuacji korygując plan szkoleń dla menadżerów. Jaka powinna być strategia działania w tym zakresie jesienią 2020 roku?

Szkolenie z przywództwa

W trudnych chwilach, a z takimi mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach, duże znaczenie ma w przedsiębiorstwie silne przywództwo. Wtedy lider potrafi podejmować ważne decyzje, odnajdować się w sytuacjach kryzysowych i nie boi się trudnych okoliczności, które wymagają skomplikowanych działań. Dlatego działy HR powinny skupić się na budowaniu siły lidera organizacji, który w trudnych czasach będzie potrafił przeprowadzić swoich podwładnych oraz zarządzaną przez siebie firmę przez „morze problemów”. Być może w czasach pandemii warto będzie skorzystać tu z możliwości przeprowadzania szkoleń online. Rozwój osobisty menadżera oznacza przecież także rozwój firmy. Niech to będzie dla was najlepsza motywacja do nauki.

Zarządzanie zmianą

Kryzys to okres trudny dla wszystkich, trzeba jednak umieć dostrzegać szanse, które mogą się wtedy nieoczekiwanie pojawić. Z jednej strony obserwujemy bowiem na pewno problemy, z którymi nie musieliśmy się mierzyć w “spokojnych czasach”. Jednak „każdy kij ma dwa końce“ i z właśnie w takim trudnym momencie łatwiej będzie na przykład przeprowadzić restrukturyzację, na którą wcześniej brakowało zawsze czasu czy do której nie było odpowiedniego bodźca. Bowiem właśnie teraz nadszedł w firmie czas na zmianę, a działy HR powinny planować szkolenia dla menadżerów w intencji właściwego zarządzania strategicznego. Być może wasz pomysł na biznes nabierze wtedy zupełnie nowego wymiaru.

Poprawna komunikacja

Dobre porozumienie jest w biznesie przydatne zawsze, niezależnie od okoliczności. Szczególnego znaczenia nabiera jednak komunikacja interpersonalna w sytuacjach kryzysowych, kiedy decyzje trzeba podejmować szybko a niezbędne działania wykonywać niezwłocznie. Dlatego jesienią 2020 szkolenia dla menadżerów powinny przebiegać pod takim właśnie kątem, aby komunikacja w przedsiębiorstwie ułatwiała zarządzanie zasobami ludzkimi oraz zarządzanie firmą w kryzysowych, stresujących sytuacjach. Stosowanie się do reguł psychologii w biznesie przynosi zawsze efekty. Wśród osób zatrudnionych w firmie wzrasta bowiem motywacja do działania, kiedy jest taki pracownik przede wszystkim partnerem, a nie wyłącznie podwładnym menadżera i jest wtedy wolny od negatywnych emocji. Ludźmi kieruje przecież w przeważającym stopniu tzw. inteligencja emocjonalna.

Zarządzanie stresem

Stres jest często czynnikiem dającym nam, wbrew pozorom, wiele możliwości – pobudza bowiem nasz organizm do wzmożonej aktywności, dzięki której decydujemy się na działania, których nie podjęlibyśmy w innych okolicznościach. Bardzo cenną umiejętnością, szczególnie w czasach kryzysu, jest odpowiednie zarządzanie stresem. Dlatego działy HR-u, przygotowując szkolenia dla menadżerów biznesu jesienią 2020 roku, powinny zwrócić szczególną uwagę na zagadnienie radzenia sobie ze stresem.

Dowiedz się co wpłynie na Twoje zarobki i skuteczność w kolejnych latach

i zwiększ swoje przychody oraz wyprzedź konkurencję

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby pobrać bezpłatne fragmenty książki „Ściana” i dołączyć do ponad 30 000 osób, które co tydzień otrzymują bezpłatne artykuły z zarządzania, psychologii biznesu i zmiany.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *