Oto 50 zasad życiowych, które zbierałem ponad 15 lat, a świadomie spisywałem od 2014 z myślą o synku, który urodził się w 2013. Po pierwszym roku życia Alanka przyszła mi do głowy myśl: Czego chcę go nauczyć? Za co jestem odpowiedzialny jako rodzic?

Zacząłem sobie układać w głowie, że na początku odpowiadam za podstawową opiekę nad rytmem kupa, siku, jeść i spać. Później za naukę chodzenia, mówienia. Kolejny krok to wspieranie w rozwoju zainteresowań oraz przygotowanie do przedszkola i szkoły. Na każdym kroku od urodzenia kluczowe było bycie blisko, miłość, przytulanie, wspólne zabawy.

To dało mi pewien cel, spokój w głowie. Uświadomiłem sobie jednak oczywistą rzecz, że do tego wszystkiego jeszcze dochodzą wartości i przekonania, którymi może nasiąknąć dzięki wspólnym rozmowom i obserwowaniu nas od urodzenia aż do dojrzałości. 

Czy chcemy tego, czy nie dzieci nasiąkają naszym sposobem myślenia. Później, po 12-14 roku życia zaczynają weryfikować coraz bardziej świadomie, czy się ze “starymi” zgadzają, czy nie. Negują ten sposób myślenia lub nim żyją.

I po takich rozmyślaniach, od 2014 zacząłem spisywać mądrości, których nauczyłem się od moich mistrzów, nauczycieli oraz od siebie samego. Rozwijając każdą z nich napisałbym książkę. Dziś dzielę się listą i zachęcam do wybrania sobie 2-3 najważniejszych dla Ciebie na ten moment i do podzielenia się w komentarzu swoimi zasadami życiowymi, które pomagają Ci czuć więcej szczęścia niż smutku i osiągać więcej sukcesów niż porażek.

Ich kolejność nie przedstawia założeń od najważniejszego po najmniej ważne. Tak po prostu pojawiały się one w mojej głowie w kolejnych tygodniach, miesiącach i latach. Czy zawsze się nimi kieruję? Staram się, ale nie zawsze wychodzi. Czy zawsze o nich pamiętam? Nie. Muszę do nich wracać. Czy to skończona lista? Na pewno nie. Czy uda mi się przekazać je wszystkie tak, aby Alan nimi żył? Akceptuję to, że nie, w szczególności, że nie musi. Kluczowe jest, aby odnajdywał samodzielnie swoje mądrości, przekonania i wartości. Jeśli moje przemyślenia mu pomogą, będę szczęśliwy.

W zeszłym roku świętowałem 15-lecie mojej kariery. W tym roku w marcu 20-lecie związku z Kamilą oraz 37. urodziny. Z tej okazji publikuję dla Was 50 zasad życiowych. Oto one:

  1. Mniej męczy nas robienie rzeczy niż sposób myślenia o nich. Bardziej męczy nas myślenie niż robienie rzeczy. Dlatego dbaj o swoje myśli.
  2. Ważne jest, aby rosnąć, rozwijać siebie, swoje CEMKi (cechy, emocje, mentalność, kompetencje), samodoskonalić się w różnych obszarach życia i rozwijać samoświadomość.
  3. Odkrywam siebie, swoje cele i kierunki. Odkrywam własną ścieżkę i drogę.
  4. Korzystam z możliwości tyle, ile potrafię i ile mogę w danym momencie.
  5. Nie porównuję się do innych, uczę się tego w czym są lepsi. Inspiruję się innymi. Uczę się od mądrzejszych, inspirują mnie lepsi. Nie zazdroszczę, jestem ciekawy, jak coś robią lepsi ode mnie.
  6. Uczę się doceniać, akceptować i rozumieć – siebie i innych.
  7. Zawsze i do końca życia się rozwijam, uczę, edukuję i poznaję.
  8. Mam prawo do błędów, niedoskonałości. Nie muszę być doskonały ani taki jak ktoś, kogo podziwiam.
  9. Mam prawo do sukcesu, zdobywania i własnego zdania.
  10. Niezależnie od mojej przeszłości uczę się tworzyć własną przyszłość.
  11. Dbam o rozwój czynników sukcesu i odkrywam własne źródła moich osiągnięć.
  12. Sukces jest ważny, ale zdrowie i szczęście są najważniejsze.
  13. Rozwijając się, realizując cele, kierunki, intencje dbam o balans, równowagę, zdrowie i emocje.
  14. Uczę się i wdrażam 3 rozwojowe zasady CVP: IOS (inicjatywa, odpowiedzialność, samodzielność, 3DO (dociskać, domykać, doszlifowywać), 3OD (odpuszczać, odkrywać, odpoczywać).
  15. Odkrywam swoje mocne strony, talenty i je rozwijam. Odkrywam słabsze strony i je szlifuję.
  16. Systematycznie rozwijam swoje IE, IS, IB – Inteligencja Emocjonalna, Inteligencja Społeczna, Inteligencja Biznesowa.
  17. Uczę się być wdzięczny, zauważać i doceniam to, co mam.
  18. Odkrywam zrozumienie motta: Życie to proces stawania się sobą, na miarę jaką odkrywasz i wyznaczasz.
  19. Odkrywam zrozumienie motta: Efekty mają źródło Tobie. Świat nie reaguje na Twoje oczekiwania, ale na to kim jesteś i kim się stajesz. Aby osiągnąć więcej, potrzebuję stawać się kimś więcej.
  20. Droga rozwoju polega na odkrywaniu pasji, misji, kontaktu ze sobą oraz uwalnianiu się od cieni, blokad i obaw.
  21. Wiem, że nie mam wpływu na wszystko i wszystkich. Koncentruję się na tym, na co mam wpływ i na co mogę mieć wpływ. Akceptuję to, na co nie mam wpływu.
  22. Odnajduję nauczycieli ważnych na danym etapie życia. Nie czynię z nikogo guru. Inni pomagają mi odkryć siebie.
  23. Mam świadomość wagi czasu, ludzi, koncentracji – poświęcam czas na rzeczy ważne, otaczam się wartościowymi ludźmi, koncentruję się na tym, co istotne
  24. Daję sobie luz, nie muszę cisnąć tam, gdzie nie jest to potrzebne. Mogę odpoczywać, nie pracować gdy czuję, że tego potrzebuję.
  25. Zawalczam o to, co istotne. Pozwalam sobie być wojownikiem, gdy to potrzebne, lecz zaraz odpuścić, jeśli to najlepsza droga.
  26. Każdy jest wartościowym człowiekiem i ma prawo do czucia się wartościowym.
  27. Mam prawo do bycia dumnym z siebie, z tego kim jestem, co robię.
  28. Mam świadomość, że często nie muszę się motywować i szukać szczęścia, potrzebuję umieć uwolnić się od blokad, które hamują wewnętrzną energię.
  29. Mam świadomość, że mam w sobie intuicję, wewnętrzną mądrość – kluczem jest systematyczny kontakt ze sobą.
  30. Myśl pozytywnie, działaj odważnie, miej pokorę i zdrową rozwagę.
  31. Myśl racjonalnie i jednocześnie ufaj prawdziwej intuicji.
  32. Nie podejmuj decyzji w oparciu o opinie innych, ego ani lęk. Bazuj na faktach i głębokiej intuicji.
  33. Czasami trzeba przypier*****, a czasami odpuścić.
  34. Ufam sobie. Uczę się sobie ufać.
  35. Akceptuję niepewność, zmienność. Umiejętnie się dostosowuję do zmian. Adaptuj się albo giń. Elastycznie reaguję zamiast tetryczeć.
  36. Dopuszczam do siebie radość, luz, spontaniczność.
  37. Nie jestem swoimi myślami! Nie jestem swoimi emocjami! ALE: mogę się nimi stać, jeśli nimi nie zarządzę.
  38. Świat się nie zawali, ale Ty tak, jeśli nie zadbasz o to, co ważne.
  39. Z każdego problemu stwórz cel. Nie tkwij w zawieszeniu, pustce, czy problemie, skup się na poszukiwaniu rozwiązań.
  40. Zaskakuj ludzi / klientów / przełożonych, dawaj im doświadczenie, aby zauważali Twój potencjał.
  41. Nie oczekuj od innych, że Cię docenią, zauważą. Doceniaj siebie i realizuj siebie. Kiedy trzeba daj się zauważyć.
  42. Równoważ tupet i przebojowość z pokorą.
  43. Nigdy nie łam swoich fundamentalnych, korowych wartości. Jednocześnie bądź elastyczny tam, gdzie wymaga tego sytuacja.
  44. Kieruję się ideą Think Big (myśl w dużej skali, myśl odważnie).
  45. Kieruję się ideą Think Simple (mniej, a lepiej i skuteczniej – minimalizm).
  46. Kieruję się ideą Think Different (myśl inaczej, szukaj innowacji, charakteru, wyróżnienia, twojego błękitnego oceanu).
  47. W pracy, biznesie inspiruj się 4 zasadami Amazona: 1. Miej obsesję na temat klientów, nie konkurencji, 2. Myśl długoterminowo 3. Twórz, wymyślaj i jednocześnie akceptuj porażki. 4. Bądź dumny z działań operacyjnych i dąż do doskonałości operacyjnej.
  48. Ucz się łączyć skrajności: np. tworzenie wizji i widzenie szczegółowe, bycie wymagającym i dobrym, dążenie do sukcesu i akceptowanie porażki.
  49. Pamiętaj, że jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o poczucie wartości, pieniądze lub władzę. Nawet jeśli chodzi o pieniądze i władzę, to i tak chodzi o poczucie wartości. Dlatego buduj zdrowe poczucie wartości, a będziesz lepiej żyć ze sobą i innymi.
  50. Twórz własne zasady, które są wspierające dla Ciebie i nie ranią innych.

 

Taka myśl w ramach #FelietonDebowskiego nr 10.

 

A jaka jest Twoja myśl na temat wartości, zasad i przekonań, które są ważne w życiu?
Czym Ty się kierujesz?

Dowiedz się co wpłynie na Twoje zarobki i skuteczność w kolejnych latach

i zwiększ swoje przychody oraz wyprzedź konkurencję

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby pobrać bezpłatne fragmenty książki „Ściana” i dołączyć do ponad 30 000 osób, które co tydzień otrzymują bezpłatne artykuły z zarządzania, psychologii biznesu i zmiany.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Komentarze

  1. Beata pisze:

    Tylko jak poradzić sobie ze strachem. Walczę z tym już 2 lata. Teraz znowu jest gorzej. Nie Wiem jak przestać o tym myśleć. Ja boję się starości i śmierci.

    1. Adam Dębowski pisze:

      1. Obejrzyj cały wywiad
      2. Zapraszam na webinar w którym odpowiadam na takie pytania: https://adamdebowski.pl/webinar-16-sposobow/
      3. Przejdź przez program Wewnętrzne Przełamanie https://adamdebowski.pl/wewnetrzne-przelamanie
      4. Jeśli te rzeczy nie pomogą to ważne, abyś odbyła min. 4 sesje terapeutyczne, które pomogą Ci się uwolnić od strachu i nauczą Cię radzić sobie z nim. Napisz do nas: info@adamdebowski.pl

      aby uwolnić strach potrzebujemy zrozumieć czego tak naprawdę się boimy, dlaczego się boimy oraz odnaleźć wewnętrzne źródła pewności i spokoju.
      Do tego potrzebne jest zrozumienie siebie, psychologicznych mechanizmów oraz kontakt ze swoją podświadomością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *