Takie pojęcie jak “energia męska” większości ludzi kojarzy się, podejrzewam, raczej pozytywnie – z ambicją, osiąganiem celów, aktywnością. Jednak energia męska może mieć także swoje mroczne oblicze: frustrację i przeciążenie. Szczególnie dziś – w czasach przesytu informacjami, szumu i zgiełku, gdzie na każdym rogu ulicy atakują nas kolorowe reklamy, a w gazetach i na portalach naszą uwagę przyciągają perswazyjne nagłówki.

Frustracja i przeciążenie od nadmiaru

“Zrób tylko 10 powtórzeń dziennie.” “35 sposobów na stres.” “Patent na szybkie odchudzanie.” Itd.

Umysł kuszony setkami alternatyw, tuzinami atrakcyjnych tytułów i nagród – płaskim brzuchem, zdrowiem, atrakcyjnością – szybko popada w stan frustracji. Pojawia się przeciążenie. Odkrywamy bowiem, że nie możemy mieć wszystkiego.

Nie da się realizować wszystkich ambicji jednocześnie.

Ale wciąż chcemy.

To oczywiście prowadzi do frustracji, a ona – do obniżonej skuteczności. A ta znów prowadzi do frustracji (w pakiecie jest też przeciążenie). I tak koło się zamyka. Znasz to skądś?

przeciążenie

Sztuka odpuszczania – czyli jak powiedzieć sobie dość

I tutaj pojawia się dobry moment, aby nauczyć się czegoś z mądrości energii przeciwnejkobiecej. To właśnie jej zrozumienie pomaga nam nauczyć się odpuszczać – wycofywać się, a czasem nawet rezygnować.

Trudno nawet policzyć, ile problemów w naszym życiu bierze się z braku umiejętności odpuszczania. Z sytuacji, w których, mimo że nie osiągamy zamierzonych efektów, wciąż walimy głową w ścianę.

Ta banalna rada: “Odpuść, daj sobie spokój” – tak chętnie powtarzana, rzucana na lewo i prawo – często bywa słuszna. Jednak wielu z nas wciąż nie potrafi jej wdrożyć w życie. I w tym tkwi główny problem!

3 rady, jak nauczyć się odpuszczać – czyli kobieca energia w praktyce:

  • Zweryfikuj, czy warto. Mamy tylko jedno życie. Nasz czas na tej planecie jest ograniczony. Zastanów się, czy naprawdę chcesz tracić swój czas, by osiągnąć to, co zamierzyłeś. Czy naprawdę warto? Czy nie poradzisz sobie bez tego? Czy to na pewno Twoje pragnienie? Czy spełnianie oczekiwań kogoś innego?
  • Skup się na najważniejszych rzeczach. Czasem zapominamy o tym, co naprawdę jest w życiu ważne, i wiele wysiłku wkładamy w osiąganie rzeczy niepotrzebnych. Zidentyfikuj je i zapytaj siebie czy to naprawdę jest ważne, czy może jedyne do czego prowadzi to przeciążenie. Bardzo pomaga następujące pytanie: Czy to, co osiągam, będzie miało jakiekolwiek znaczenie za rok? Za dwa? Za 10 lat?
  • Odkryj, że “odpuszczać” nie musi oznaczać “rezygnować”. Odpuścić możesz po prostu na jakiś czas. Możesz wycofać się, by nabrać sił i energii, aby potem znów stanąć do walki. Nikt nie mówi, że masz się od razu poddawać. Czasem po prostu to nie ten moment, by osiągnąć sukces. Ale to nie znaczy, że masz tracić swój cel z oczu na zawsze.

Proste, prawda?

Od tego zależy szczęśliwe życie

Szczęśliwe i udane życie pełne sukcesów to efekt między innymi umiejętności balansowania między tymi właśnie dwoma skrajnościamiyin i yang, kobiecością i męskością.

Koncepcja yin i yang wywodzi się ze starożytnej chińskiej filozofii – ale, jak widzisz, ma też realne przełożenie na codzienność.

Energie męska i żeńska codziennie bowiem przeplatają się w naszych życiach – i to bez względu na płeć, styl myślenia czy jakiekolwiek upodobania.

Każdy z nas ma cząstkę jednej i drugiej energii (nie bez powodu w “chińskim znaku równowagi” obie energie mają mały punkt o przeciwnym kolorze – pokazuje to, że energia męska ma w sobie odrobinę żeńskiej i odwrotnie).

Oczywiście te “energie” to tylko metafora – symbol. Nie istnieją w świecie fizycznym, lecz w naszych umysłach.

Jednak silne skojarzenia, jakie mamy z kulturowym konceptem męskości i kobiecości, są tak mocno wdrukowane w społeczną część naszych umysłów, że warto w końcu nauczyć się z nich mądrze korzystać – popatrzeć na nie jak na rezerwuar cennych zasobów. Zamiast – jak to zwykła robić część ludzi – przeciwstawiać sobie oba skrajnie bieguny.

Dlaczego koncept energii yin i yang jest tak ważny

Energia męska to siła, ambicja, aktywność, racjonalne myślenie. Kobieca to z kolei wrażliwość, empatia, sztuka odpuszczania i dopasowywania się.

Energia męska to także wspomniana frustracja, jak również agresja, brak wyrafinowania i czasem chorobliwe ambicje. A kobieca? Objawia się czasem biernością, łatwą rezygnacją z celów, nadmierną opiekuńczością, narzekaniem.

Obie te energie mają swoje ciemne oblicze, jak i wzajemnie się uzupełniają.

Dlatego koncept tych dwóch energii jest tak ważny, bo nie da się funkcjonować jako człowiek szczęśliwy i spełniony bez zdolności wyrównywania w sobie obu tych sprzecznych na pozór potencjałów.

Dlatego też koncept ten jest głównym wątkiem mojego nowego szkolenia pt.

“Mentalna Skuteczność”

Szkolenie odbędzie się już 14-15 marca 2015. Jego uczestnicy nauczą się kilku bardzo przydatnych i unikalnych rzeczy:

  • Doładowanie energii męskiej. Męski pierwiastek uczestników dostanie do ręki fachowe, skuteczne i konkretne narzędzia, które pozwolą z łatwością tej samczej energii się zrealizować 🙂 Będą to narzędzia mentalnej zmiany, takie jak: systemy reprezentacji, quantum linquistic czy praca z progiem. To uniwersalne techniki, które można stosować na co dzień na każdym polu (zarządzanie emocjami, ludźmi, myślami, decyzjami – w pracy, domu, związku, w kontekście zdrowia itd.).
  • Doładowanie energii kobiecej. A więc nauka, jak skutecznie odpuszczać, poddawać się biegowi losu, uruchomić pokłady swojej wewnętrznej wrażliwości, czułości i empatii. Wszystko po to, by działać skuteczniej i wykasować jednym, sprytnym ruchem większość niepotrzebnego stresu w swoim życiu.

Jestem pewien, że dla każdego, kto zapisał się na to szkolenie, będzie ono niezwykłą przygodą – bo to pierwszy trening w Polsce, który tak kompleksowo prezentuje wiedzę z zakresu energii męskiej i żeńskiej. I nie tylko.

Kim zostanie uczestnik szkolenia “Mentalna Skuteczność”

Mam przed oczami wizję człowieka skutecznego i spełnionego na każdym polu życiowym: w rodzinie, związku, pracy, na polu zdrowia i emocji.

Człowieka, który ma tak dobrze zbilansowaną energię męską i żeńską, że jest w stanie gładko radzić sobie z życiowymi wyzwaniami – rozważnie korzystając z zapasów obu tych energii.

Warto więc dołączyć do uczestników szkolenia i samemu przekonać się o tym, jak potężny i efektywny jest to model!

Szkolenie odbędzie się 14-15 marca 2015, więc czas jest ograniczony.

ZAPRASZAM do zapisów

Dowiedz się co wpłynie na Twoje zarobki i skuteczność w kolejnych latach

i zwiększ swoje przychody oraz wyprzedź konkurencję

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby pobrać bezpłatne fragmenty książki „Ściana” i dołączyć do ponad 30 000 osób, które co tydzień otrzymują bezpłatne artykuły z zarządzania, psychologii biznesu i zmiany.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Powiązane wpisy

Komentarze

  1. Avatar Mateusz Majchrzak pisze:

    Bardzo wartościowy artykuł. Pokazuje, jak wielkie znaczenie ma odpuszczanie w różnych aspektach życia. Co ważne- warto niejednokrotnie akceptować dany stan rzeczy i nie walczyć z Nim. Jak słusznie autor zauważył- można kiedyś wrócić do dawnych ambicji. Oby więcej tak cennej wiedzy, jak ta tutaj !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *