Każdy z nas ma cele i marzenia.
Jedni są ich świadomi, inni nieświadomi (są one ukryte, nieuświadomione. Uwaga: jeśli człowiek ma nieodkryte cele i marzenia, to jest to jedno z głównych osobistych źródeł marazmu, wypalenia, zmęczenia, niechęci).
Ci, którzy są świadomi, dzielą się na dwie grupy:
 • Realizują je i mają fundusze
 • Realizują je pomimo braku finansów
 • Nie realizują, pomimo że mają fundusze
 • Nie realizują, bo nie mają funduszy
Za chwilę wskazówki dla tych, którzy nie mają funduszy, brakuje im finansów.
Ale najpierw wskazówki dla tych, którzy nie są świadomi 
(czyli nie umieją odpowiedzieć na pytanie: Co chcesz osiągnąć za 2-5 lat? Jakie jest Twoje marzenie, że gdy o nim myślisz, to masz ciarki na ciele i uśmiech na twarzy? Co Cię nakręca, motywuje, nawet gdy jest ciężko?)
  1. Jeśli jest Ci z tym dobrze, to żyj tak, jak żyjesz. Nie zmieniaj zbyt wiele. Tak może zostać do końca życia. Ale jeśli przestaniesz czuć się z tym dobrze, to zajrzyj do punktu “2”
  2. Jeśli było Ci z tym dobrze, nie potrzebowałeś wyzwań, celów, zmian, a zaczynasz odczuwać tego brak, nie masz energii, popadasz w marazm, to zacznij szukać dobrych książek i materiałów online w temacie: Jak osiągać cele? Czym są marzenia? Podstawy coachingu.
  3. Jeśli szukasz dla siebie zmiany, ale nie wiesz czego szukać, jak szukać, co jest dobre, co jest bezpieczne, to znajdź mentora albo coacha, któremu zaufasz, i który:
 • nie jest narcyzem z wybujałym ego, ale dostarcza konkretnych rozwiązań, wiedzy  i umiejętności. Może być bardzo znany, pewny siebie i medialny, ale musisz sprawdzić, czy będzie dbał o Ciebie, czy o siebie.
 • nie obiecuje gruszek na wierzbie. Pokazuje ambitnie możliwości, ale nie czaruje magicznie. Taka osoba musi Ci pokazywać realne możliwości. Ambitne, inspirujące, ale realne.
Wskazówki dla tych, którzy nie mają funduszy, brakuje im finansów, a chcą zmiany w życiu, chcą się wyszkolić w swojej profesji, branży. Chcą pójść na studia lub zakupić licencję. Chcą kupić coaching, szkolenie, doradztwo. Chcą uczyć się w naszym Instytucie na doradcę, coacha, trenera, rozwijać się jako menadżer, przedsiębiorca lub poradzić sobie ze swoimi emocjami, myślami, przeszłością:
1. Zacznij od małych kroków. Zapytaj danego trenera, organizację czy mają coś w cenie 50-300 zł (książka, szkolenie online). – Jeśli nie masz 50-300 zł, to pożycz od kogoś. Taką kwotę ktoś bliski powinien móc pożyczyć. Lub odkładaj po 10-30 zł tygodniowo

Ważne: Pamiętaj, aby Twoim celem nie była nauka za 30 zł. To jest 1 krok. Określ, ile będzie kosztowała cała edukacja/szkolenia/zmiana. Ustal w kalendarzu: do kiedy chcesz te pieniądze zdobyć. Od kiedy chcesz zacząć edukację/szkolenia i kiedy chcesz ją zakończyć?

 

2. Negocjuj.

Większość rzeczy jest negocjowalna. Pytaj zawsze o zniżkę, rabat. Niektórzy dają z zasady. Inni dadzą Ci rabat pod warunkiem, że będziesz miał argument, będziesz potrafił uzasadnić np. Chcę zniżkę, bo kupuję od razu. Poproszę o rabat, to polecę konkretnym znajomym albo dam Państwu do nich kontakt.

 

3. Postaw sobie jasny i wyraźny cel: Chcę uzbierać X zł na mój cel Y! – Napisz to na kartce A4 i zawieś na lodówce albo w pokoju. Pod tym napisz pytania:

 • Jak mogę to zrobić?
 • Jeśli byłoby rozwiązanie, którego nie widzę teraz, to jakie ono mogłoby być?
 • Kogo mogę zapytać?
 • Jak się dowiedzieć, jak mogę zarobić te pieniądze?

Ważne: Wiele osób narzeka na brak pieniędzy, ale tak naprawdę nie stawia sobie konkretnych celów, nie szuka rozwiązań. Czas to zmienić

 

4. Pytaj ludzi.

Pytaj znajomych, bliskich – jakie mają doświadczenia? Jak można zdobyć finansowanie na edukację, szkolenia, zmianę? Często są różne możliwości w ramach firmy, w której pracujesz, urzędu pracy, Unii Europejskiej.

 

5. Nie bój się. Miej odwagę! Bądź pewny siebie.

Wiele osób boi się mieć marzenia. Myślenie, że mogliby zarobić, odłożyć pieniądze rzędu: 5, 10, 20, 50 tys. zł ich przeraża, przerasta. Jest to abstrakcja. Czas z tym skończyć. Czas mieć odwagę! Nawet jeśli uzbieranie pieniędzy zajmie Ci kilka miesięcy albo lat, to najwyraźniej tak ma być. Ale możesz żyć kolejne 30 lat bez realizacji marzeń albo kolejne 2-10 lat ucząc się tego, jak możesz je zarobić.

Aby pracować nad odwagą i pewnością siebie, polecam jedno z moich szkoleń online: Kod Mentalny (sprawdź tutaj) praca nad swoimi przekonaniami jest jedną jedną z najważniejszych rzeczy!

 

6. Odkładaj pieniądze.

Odkładaj miesięcznie 200-500-1000-2000 zł – w zależności od tego, ile zarabiasz. Po roku możesz mieć 1400 zł, 6000 zł, 12000, 24 tys. zł. Jeśli połączysz to z powyższymi punktami, możesz odłożyć znacznie więcej.

Zrezygnuj czasami albo często z jakichś przyjemności, aby móc odłożyć. Nawet nie wiesz, ile możesz przez rok zaoszczędzić. Razem z żoną mamy plik w Excelu, w którym od początku roku liczymy ile zaoszczędziliśmy na tym, że negocjujemy w sklepie ceny, patrzymy czy kelner nie dorzucił nam do rachunku 30 zł (przez przypadek) lub że przesunęliśmy w czasie pewne przyjemności. Już teraz uzbierało się nam ponad 4 tys. zł.

 

7. Szukaj finansowania w ramach swojej firmy – być może nigdy nie pytałeś szefa, czy firma może sfinansować Twój cel. Kluczowe jest to, abyś uzasadnił porządnie, dlaczego firma ma wydać 1000 zł – 20 tys. zł – 30 tys. zł na Twoją edukację, szkolenie, coaching.

 • w ramach urzędów w Twoim regionie
 • w ramach Unii Europejskiej
 • w ramach fundacji
 • w ramach innych instytucji, które znajdziesz w internecie

8. Znajdź dodatkowe źródło finansowania 

 • Tutaj musisz poznać swoje kompetencje oraz zainteresowania, aby na tej podstawie poszukać odpowiedzi na pytanie: Na czym ludzie zarabiają obecnie na świecie, a jednocześnie ja się tym interesuję (tutaj zachęcam do zakupienia szkolenia Coaching Kariery, który Ci bardzo, ale to bardzo pomoże (sprawdź tutaj)
 • Obserwuj, na czym ludzie zarabiają. Obserwuj. Czytaj magazyny branżowe.

 

9. Weź kredyt

 • Dla niektórych to normalność, dla niektórych ostateczność. Ale warto to skalkulować mądrze! Jeśli np. chcesz wydać 20 tys. zł na kurs, doradztwo w temacie, który Cię interesuje, to nie traktuj tego jako koszt, ale jako inwestycję.
  • Na przykład, jeśli weźmiesz kredyt na 20 tys. zł na 5 lat, to średnio, przy mało korzystnym oprocentowaniu wyjdzie, że będziesz musiał spłacić około 40 tys zł. Na 5 lat daje to ratę 666 zł.
  • Czyli musi Cię być stać na 666 zł (szatańska liczba kredytowa :)) miesięcznie. Jeśli Cię stać, to dobrze. Jeśli nie, to zmniejsz ratę.
  • Tak czy inaczej, musisz spłacać 666 zł czyli w sumie 40 tys zł. Więc postaw sobie konkretny cel: OK, jak dzięki inwestycji w edukację, mogę w ciagu 2-5-10 lat odzyskać te pieniądze, a najlepiej, zarobić znacznie więcej?
  • Jeśli zaczniesz patrzeć na to z tej perspektywy, będzie Ci łatwiej zainwestować. Musisz mieć plan. Jeśli nie wiesz, jak zarobić dzięki inwestycji, zapytaj trenera, nauczyciela, organizację, w której chcesz się uczyć.
 • My w Instytucie Liderów Zmian wspieramy naszych klientów w stworzeniu takiego planu. A następnie wspieramy ich w takim układaniu działań, aby jak najszybciej zwróciła im się ta inwestycja.
    • Czasami zwrot jest stricte finansowy, czasami osobisty – tzn. osoba wie dokładnie, że zainwestowane w coaching czy doradztwo pieniądze dały jej olbrzymie korzyści emocjonalne, rodzinne, osobiste.
Mam nadzieję, że tych 9 punktów pomoże w Twoim rozwoju! Powodzenia!

Dowiedz się co wpłynie na Twoje zarobki i skuteczność w kolejnych latach

i zwiększ swoje przychody oraz wyprzedź konkurencję

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby pobrać bezpłatne fragmenty książki „Ściana” i dołączyć do ponad 20 000 osób, które co tydzień otrzymują bezpłatne artykuły z zarządzania, psychologii biznesu i zmiany.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *