Bez względu na to, jak wielkie marzenia i pragnienia byś miał lub od jak wielkich blokad chciałbyś się uwolnić, każda zmiana rozpoczyna się na poziomie wewnętrznym – w nas samych – i na tym etapie zasadniczo wymaga tylko jednej rzeczy: DECYZJI.

Wydaje się to banalne. Zastanówmy się jednak nad tym chwilę.

Większość z Was, niestety, nadal nie uwolniła się od blokad, nie mówiąc już o osiągnięciu swoich celów. Narasta w Was złość, frustracja i poczucie bezradności. Nieustannie pracujecie nad sobą i nadal niewiele się zmienia.

Wielu z Was opisuje mi swoje problemy. Niektóre z nich są straszne i naprawdę jest mi bardzo przykro, gdy czytam to, z czym musicie się zmagać. Jednak… nie jestem w stanie i nie mogę Wam pomóc, odpisując po prostu na maila lub za pomocą krótkiego filmiku! Naprawdę ;/

Tylko Ty jesteś w stanie sobie pomóc. Tylko Ty jesteś w stanie dokonać zmiany, podejmując jedną, kluczową DECYZJĘ. Niestety, większość z Was, jeszcze jej nie podjęła i dlatego właśnie stoicie w miejscu (w finansach, relacjach, pracy, związkach, emocjach). Jeśli jesteś jedną z tych osób, wówczas to, o czym za chwilę przeczytasz, może wydawać Ci się strasznie brutalne i wywołać w Tobie wiele negatywnych emocji.

Postaraj się do nich zdystansować i na chłodno i zastanów się:

  1. Czy czujesz, że nic się nie zmienia? Masz poczucie upływającego, straconego czasu?
  2. Ile jeszcze będziesz zwlekał z poproszeniem kogoś o pomoc? Jak długo będziesz liczył, że samodzielnie uporasz się ze swoimi problemami? Kiedy powiesz sobie: Dość! Potrzebuję skorzystać z czyjejś pomocy. Czy warto tyle czekać?
  3. Jak często zadajesz sobie pytania: Ile jeszcze to potrwa? Jak długo będę się jeszcze z tym zmagać? Kiedy to się wreszcie skończy?
  4. Ile czasu spędzasz na rozmyślaniu o tym problemie, na frustrowaniu się i denerwowaniu?
  5. Kiedy w końcu zdecydujesz, że chcesz zaangażować się na całego w rozwiązanie swoich problemów?

Żadnej presji. Po prostu bądź ze sobą szczery. Zastanów się, czy chcesz wreszcie podjąć decyzję, że przestaniesz tylko przyglądać się swojemu upływającemu życiu i problemom, a zaczniesz aktywnie działać i szukać pomocy w ich rozwiązaniu, dopóki nie osiągniesz swojego celu? Że postawisz wszystko na jedną kartę?

Ostatecznie, to właśnie takie decyzje, taka odwaga i determinacja czynią różnicę, pomiędzy tymi, którzy zmieniają się, a tymi, którzy całe lata tkwią w miejscu.

Odpowiedzialność.

Właśnie na tym polega ta zasadnicza zmiana na poziomie wewnętrznym. Polega ona na podjęciu decyzji, że weźmiesz odpowiedzialność  i przestaniesz oczekiwać, że ktokolwiek bezinteresownie pomoże Ci zmienić Twoje życie.

Odpowiedzialność to gotowość do wzięcia na siebie kosztów tej zmiany – emocjonalnych, finansowych, czasowych, etc.

Aby dokonać zmiany, zawsze trzeba zainwestować czas, energię i, w niektórych sytuacjach, pieniądze.

To także zdanie sobie sprawy, że tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swoje efekty. Zrozumienie, że jedyny sposób, aby zacząć kontrolować swoje życie, to wziąć odpowiedzialność za to, aby wytrwale, systematyczne i z wielką determinacją dążyć do realizacji swoich pragnień.

Jest to taka decyzja, że od dziś będziesz to robił. Nic Cię nie powstrzyma przed postawieniem kolejnego kroku. Decyzja, że przestaniesz odwlekać na jutro. Decyzja, że zrobisz wszystko to, co możesz, aby osiągnąć swój cel.

W przypadku zmiany osobistej, odpowiedzialność za swoje życie to gotowość do poproszenia o pomoc (sam korzystam z usług coacha i mam swoich mentorów, których sowicie wynagradzam za ich pracę) i gotowość do poniesienia jej kosztów.

I właśnie ci ludzie, którzy decydują, że wezmą na siebie te koszta i będą wytrwale dążyli do zmiany, osiągają upragnione sukcesy. Pozostali stoją w miejscu, biernie czekając, aż zdarzy się coś, co zmieni ich życie. Pojawi się darmowy filmik w internecie, usłyszą coś na konferencji online lub ktoś wyciągnie do nich pomocną dłoń. To tak nie działa.

Nie mogę Ci pomóc, dopóki nie będziesz gotowy wziąć odpowiedzialności za swoje życie.
Gdybym tak zrobił, skrzywdziłbym Ciebie (wzmacniając wyuczoną bezradność), siebie (nie zaspokajając swoich potrzeb i poświęcając się) i swoich bliskich oraz współpracowników (za których jestem odpowiedzialny).

Ja jestem odpowiedzialny za siebie. Odpowiedzialność to ciągła praca nad sobą i podejmowanie wyzwań oraz inwestowanie pieniędzy w siebie, firmę oraz opłacenie pracowników i faktur na czas, dostarczanie wysokiej jakości wiedzy i usług dla moich klientów, odpowiedzialność za utrzymanie rodziny, za swoje poczucie szczęścia i spełnienia i za dążenie do realizacji swoich celów i pragnień. I ponoszę tego koszty. Często pracuję po 12-14 godzin na dobę, działam na bardzo wysokich obrotach…

Natomiast Ty jesteś odpowiedzialny za siebie. Za to, aby określić i wyrazić swoje cele, za to, aby poprosić innych o pomoc w tym i w swojej własnej zmianie i za to, aby im tę pomoc wynagrodzić. I bez względu na to, czy zdecydujesz się zapłacić cenę za tę zmianę czy nie – poniesiesz tego koszty w taki lub inny sposób, tak jak ponoszę je ja i każdy inny człowiek.

Sposobność, aby ruszyć z miejsca.

Jak wiesz, rozpoczęliśmy kampanię wyprzedażową, która będzie trwała do czwartku. Możesz z niej skorzystać lub nie – w zależności od tego, czy czujesz, że wiedza, którą oferuję może Ci pomóc i czy chcesz zrobić sobie prezent, zadbać o siebie i swoją potrzebę zmiany. Chciałbym jednak złożyć Ci bardzo dobrą – w moim mniemaniu – propozycję i zachęcić Cię do skorzystania z moich produktów.

Od lat obserwuję czego ludzie potrzebują, z czym się zmagają i wiem, że to co oferuję, przybliża ich do efektów i pozwala je osiągnąć. Na podstawie tych doświadczeń opracowałem szereg materiałów, które pomogą Ci nabyć wiedzę i kompetencje, niezbędne do przejścia procesu zmiany i osiągnięcia swoich celów.

Dlatego, jeśli naprawdę chcesz w końcu poradzić sobie z problemami, z jakimi zmagasz się od dłuższego czasu, powinien zainteresować Cię jeden z pakietów szkoleń online, które wyjątkowo możesz nabyć w niesamowicie niskich cenach, płacąc nawet zaledwie 30% jego wartości, czyli otrzymując 70% zniżki! (to nawet 10 820 zł oszczędności).

Jeśli jesteś zainteresowany, kliknij tutaj:
Wielka trzydniowa promocja, WYPRZEDAŻ!

Tak czy inaczej, gorąco dziękuję Ci, że zdecydowałeś się poświęcić mi czas i dotrwałeś do końca tak długiego artykułu. Mam nadzieję, że wyniosłeś z niego wiele wartościowych odkryć. Jeśli chciałbyś się nimi podzielić lub masz jakiekolwiek pytania, czuj się swobodnie, aby zadać je w komentarzu 🙂 Na pewno warto o tym porozmawiać.

Dowiedz się co wpłynie na Twoje zarobki i skuteczność w kolejnych latach

i zwiększ swoje przychody oraz wyprzedź konkurencję

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby pobrać bezpłatne fragmenty książki „Ściana” i dołączyć do ponad 20 000 osób, które co tydzień otrzymują bezpłatne artykuły z zarządzania, psychologii biznesu i zmiany.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *