Czynniki wypalenia według CVP Adama Dębowskiego
/
Wypełnij Arkusz Wypalenia według CVP Adama Dębowskiego i dowiedz się czy masz problem z wypaleniem.
Poniżej znajdziesz arkusz czynników wypalenia, który Adam Dębowski (psycholog biznesu, doradca, twórca metody CVP) opracował w oparciu o swoje doświadczenie zbierane od 2006 roku. Jest to lista czynników, która, niestety, z biegiem czasu rośnie i która wpływa na ludzkie wypalenie. Jedne czynniki mają na danego człowieka ogromny wpływ, inne są mało znaczące. Zależy to od profilu osobowości, jego wartości, przekonań i tego, jak został ukształtowany przez życie i pracę. Niektóre czynniki, pomimo że wydają się „ciężkie” do zmiany, można w łatwy sposób zmienić tak, aby nie wpływały na nas tak, jak do tej pory. Czasami sytuacja wydaje się beznadziejna i wszelkie porady, mądrości psychologiczne, coachingowe wyglądają jak pusta teoria wyrwana z kosmosu. Są banalne, śmieszne. Ale pytanie brzmi: Jeśli to co jest teraz Ci nie pasuje, to zamierzasz faktycznie w tym tkwić wiecznie? Wiemy, że zmiana może być ciężka, wydawać się niemożliwa, ale wierzymy, że prędzej czy później ona nastąpi.
Wypalenie dotyka coraz większej ilości osób. Jest ono źródłem spadku motywacji, energii, chęci lub, co gorsza, depresji. Często wypalenie nas dopada, ponieważ nie zauważamy małych czynników, które na nie wpływają. Łatwo zauważyć trudne wydarzenia: śmierć bliskiego, choroba, utrata pracy itp. Są to bardzo przykre i obciążające wydarzenia, z którymi albo sobie radzimy, albo nas na tyle obciążają, że niełatwo jest wrócić do dobrego stanu przez przepracowanie emocji - samodzielnie lub z terapeutą. Jednak wiemy zazwyczaj, skąd bierze się ten trudny stan wewnętrzny.
Czasami jeszcze większym problemem niż jedno duże, trudne wydarzenie, jest zbiór wielu małych, niby niezauważalnych czynników, które gdy się skumulują po kilku miesiącach lub latach, powodują stan wypalenia. Przez pewien czas potrafimy jeszcze „pociągnąć” na dodatkowych akumulatorach, zmobilizować się, ale to wyczerpuje nas jeszcze bardziej.
Czasami wystarczy przeczekać, wyspać się, odetchnąć i wszystko wraca do normy. Czasami jednak to za mało. Musimy poznać konkretniejsze przyczyny oraz rozwiązania. Inaczej co pewien czas stan wypalenia będzie powracał.
Czynniki wypalenia składają się z WEWNĘTRZNYCH oraz ZEWNĘTRZNYCH. Wewnętrzne to te, które są w nas, mają źródło w naszych działaniach, myślach czy emocjach. Zewnętrzne dotyczą innych ludzi, systemu pracy, tego co robi np. szef. Zawsze mamy wpływ na czynniki wewnętrzne, choć wiele osób nie potrafi nad nimi pracować. Do tego potrzebne są umiejętności mentalne, pracy nad sobą, emocjami, psychologiczne i coachingowe sposoby na zarządzanie sobą. Na zewnętrzne czasami nie będziemy mieli wpływu lub będzie on możliwy, ale efekt będzie po dłuższym czasie. Na niektóre zewnętrzne czynniki możemy mieć znaczący wpływ. Kwestia naszego pomysłu, odwagi, pewności siebie i determinacji.
Jak wypełnić arkusz?
Czytaj wiersz po wierszu. W każdym wierszu określ w ilu % dany czynnik jest obecny w Twoim życiu. Wystarczy, że wypełnisz tylko jedno pole w wierszu. Drugie uzupełni się automatycznie. Spójrz na przykład poniżej: