Mantra jest zestawem słów, fraz, zdań, które tworzą charakterystyczną afirmację, mającą na celu uruchomić w nas wewnętrzne zmiany i rozwój. Mantra jest niczym modlitwa, ale nie kierowana do kogoś, czegoś wyższego, Boga, bóstwa – tylko jest procesem monologu do siebie. Korzystamy przy niej z naszego głosu wewnętrznego. Często też możemy korzystać z naszej wyobraźni oraz odczuwania tego, na co w danym momencie kierujemy uwagę. Dowiedz się, jak ułożyć swoją mantrę, jakie są zasady bezpieczeństwa i jak wpłynąć na swoją podświadomość!
ZASADY DZIAŁANIA LUDZKIEJ PSYCHIKI A MANTRA
Mądra mantra, dostosowana do psychiki i osobowości osoby, daje olbrzymie i fantastyczne rezultaty. Pozwalają wpływać na swoje emocje, myśli, energię, zdrowie, relacje, biznes, pracę i wiele innych obszarów w życiu. Jednak, aby osiągać realne efekty, musimy wiedzieć, co tak naprawdę działa, a co nie i dlaczego.
Przez wiele lat, najpierw w Ameryce, później w Europie znane było pozytywne myślenie i pozytywne afirmacje.
Mówiono: „mów do siebie codziennie jestem super, jestem bogaty, jestem piękna, jestem pewna siebie i to stanie się prawdą, Twoja podświadomość to zmaterializuje”. Po małej części jest to prawda, ale więcej jest tu bzdury i krzywdzenia ludzi niż realności.
Afirmacja, czyli korzystanie z głosu/monologu wewnętrznego jest tylko jedną kilku/kilkunastu form wpływania na siebie, wprowadzania zmian w swoim życiu. Nie jest ani konieczna, ani na pewno wystarczająca. Kluczowe jest, aby zadbać o pracę w pełnym wymiarze na swoim IMT (Integralny Model Tożsamości), który po latach swojej pracy jako psycholog i coach opracowałem w 2012 roku. IMT to mapa życia człowieka, która pokazuje wielowymiarowość jego psychiki oraz życia. Pozwala zrozumieć i w praktyce wykorzystać poziomy swojego życia do zmian.
W dużym uproszczeniu i skrócie (bez wchodzenia w złożoności) nasza psychika i umysł działają tak:
- Negatywne wydarzenia w życiu wpływają na –> Nasze emocje
- Nasz Umysł (W mózgu m.in. Kora przedczołowa tzw. system zarządzania logicznego) interpretuje te emocje i sytuację
- w zależności jakie mamy przekonania/programy –> wysyła sygnał do Układu limbicznego (część w mózgu odpowiedzialna m.in. za szybkie emocje i pamięć)
- dalej sygnał idzie do ciała i powstaje kolejna emocja –> silniejsza negatywna albo zmienia się na dobrą/neutralną.
Czyli można powiedzieć, że w zależności, jaki „program” ma kora czołowa, takie dalsze sygnały są wysyłane do mózgu. Jak więc tworzymy ten „program”? Jest na to wiele sposobów, ale nawiązując do naszego tematu przewodniego, jakim jest mantra i afirmacja, możemy korzystać z naszego mózgu w obszarze m.in. skroniowym, który pozwala nam korzystać z głosu wewnętrznego.
Więc tym samym poprzez umiejętne mówienie do siebie możemy „uczyć” nasz umysł, a tym samym mózg nowych reakcji.
Słowa w mantrze –> tworzą myśli –> myśli tworzą automatyczne myśli –> te z kolei zaczynają tworzyć przekonania –> a przekonania utrwalone stają się częścią nas.
Pamiętaj: Nie jesteś swoimi myślami! Nie jesteś swoimi emocjami!
ALE: możesz się nimi stać, jeśli silnie je sobie pochłoniesz i zaadaptujesz.
W przypadku dobrym myśli efekt będzie pozytywny. W przypadku negatywnych myśli…
ZASADY BUDOWANIA I KORZYSTANIA Z MANTRY
Musimy zrozumieć, że dopiero integralne, czyli całościowe, holistyczne, pełne podejście do swojego życia i psychiki daje efekty.
Dla mnie osobiście, jak i dla osób do których trafiam, ważne są dwa główne cele: zwiększanie osobistej i zawodowej efektywności z jednoczesną większą równowagą wewnętrzną i harmonią.
Gdy całościowo spojrzymy na siebie i swoje życie, wtedy korzystanie z mantr będzie faktycznie skuteczne.
Dlatego poznaj kilka praw, które decydują o skuteczności mantr i następnie wykorzystuj już gotowe treści lub twórz je dla siebie samodzielnie:
Określ Cele – mantra musi mieć konkretny cel i intencje. To jest często fundament i siła mantry.
Intencja i cel muszą być:
- zgodne z realnymi faktami
- wspierające
- zdrowe
- bezpieczne
Tworząc mantrę odpowiedz sobie na pytania:
- Co chcę osiągnąć?
- Co jest dla mnie ważne?
- Czego chcę uniknąć?
- Co chcę zabezpieczyć?
- Czego potrzebuję?
- Dbaj o zmysły
Audio-Mowa. O co zadbać mówiąc do siebie (mantra)?
Mantra to głównie słowa, które mówisz do siebie. Oprócz treści kluczowa jest forma. Dlatego podczas stosowania mantry zadbaj o:
- wyraźny głos wewnętrzny – niech będzie wyrazisty, pewny, stanowczy lub łagodny, ciepły, ale zawsze wyraźny. Nie dukaj cicho, ale faktycznie komunikuj to, co chcesz sobie przekazać
- niech głos będzie płynny i przekonujący
- niech głos będzie kierowany – wyobraź sobie, że mówisz do siebie, w przestrzeń, do czegoś, do kogoś
- Treść – treść powinna być pozytywnie sformułowana
- czyli skupiona na tym co jest ważne, czego chcesz, a nie czego nie chcesz
- Dobrze: Otwieram się na nowe pomysły, które zauważam i które są świeże i innowacyjne
- Źle: Nie mam problemu z myśleniem, przestaję mieć kłopot z kreatywnością
- Video-Obraz: Nie musisz, ale możesz wyobrażać sobie to co mówisz. Wyobraź sobie słowa, które mówisz – jakbyś miał to na kartce, albo w telewizji, albo w powietrzu przed sobą, zobacz sytuację, której dotyczy mantra, zobacz jak te słowa wpływają na Twoje ciało, jak energia tych słów wpływa na mięśnie, kości, organy itp.
- Kinestetyka-Uczucia: Czuj to, co mówisz. Jeśli nie czujesz, to przerwij. Wróć do mantry, gdy poczujesz. Jeśli nie czujesz, to albo mantra jest zła (zła treść, zła konstrukcja) – czyli niedopasowana do Ciebie i trzeba ją poprawić, udoskonalić, albo jest dobra, ale potrzebujesz się bardziej skupić, a nie po prostu sobie gadać wewnątrz. Miej świadomość, że mantra ma na celu dotarcie do podświadomości.
Efekty mantry będą wtedy, gdy poczujemy, że jest:
- spójna,
- prawdziwa,
- zdrowa dla naszego zdrowia i organizmu,
- zgodna z realnymi naszymi możliwościami,
- wspierająca i korzystna,
- zabezpieczająca zagrożenia,
Wtedy nasza podświadomość, która decyduje o naszych emocjach, myślach, reakcjach, postawie, motywacji, pewności siebie, poczuciu wartości
będzie się „uczyła” i „przyswajała” informację z mantry.
Dbaj o zabezpieczenia – stosuj zabezpieczenia w mantrach, które będą chronić Twoje zdrowie, emocje, myśli, energie. Jak to robić?
Jest wiele sposobów, ale m.in.stosuj uniwersalne zabezpieczenia:
- Wszystko dzieje w sposób optymalny, bezpieczny i zdrowy.
- To, co się zmienia, zmienia się w spójności i równowadze.
- Rozwija się to w tempie najlepszym dla mnie i moich bliskich oraz wszystkich zaangażowanych stron.
- Niepotrzebne aspekty znikają w zdrowy sposób.
- Stwórz prostą formę – zrób z mantry kilka zdań łatwych do zapamiętania lub kilka punktów, które łatwo można odtworzyć.
- Powtarzaj. Powtarzaj mantrę codziennie przez kilka-kilkanaście dni minimum raz dziennie, zarazem gdy mówisz ją, warto powtórzyć ją trzy razy – albo w całości, albo sekwencje.
JAK DZIAŁA PODŚWIADOMOŚĆ I CO MOŻE DLA CIEBIE ZROBIĆ
- Podświadomość decyduje o wielu rzeczach w naszym życiu. Jest jak superkomputer, który zarządza naszym logicznym/codziennym umysłem. Z podświadomości wypływa również intuicja.
- Ale podświadomość nie jest Panem Bogiem, nie jest nieomylna. Ona wie tyle, ile doświadczyła. Dlatego czasami nasze reakcje, myśli, emocje są nieprzyjemne, negatywne, blokujące. Dzieje się tak, ponieważ podświadomość ma jakieś założenia, które decydują o tym, że gorzej się czujemy, nie chce nam się, boimy się, wkurzamy, jesteśmy smutni.
- Jak poradzić sobie ze smutkiem, agresją, napięciem, stresem, lękiem, poczuciem winy? Dotrzyj do podświadomości i porozmawiaj z nią. Podświadomość to część nas, przestrzeń w umyśle, która jest zbiorem różnych doświadczeń, wzorców zachowań i kodów mentalnych.
Możemy to zmieniać. Możemy wpływać na podświadomość. ALE! - Musimy wiedzieć, jak to robić spójnie, bezpiecznie, etycznie i skutecznie. Dlatego, gdy prowadzę osoby podczas indywidualnych spotkań i coachingów, lub prowadzę szkolenia z pracą z podświadomością, nie tylko tłumaczę zasady działania, ale indywidualnie poznajemy mechanizmy każdego człowieka, a każdy uczy się metod, które są do niego dopasowane i pozwalają osiągać realne efekty. Dlaczego?
Dlatego, że uczymy się rozmawiać z podświadomością, czyli z samym sobą. - Podświadomość i Świadomość – Podświadomy umysł i świadomy umysł są jak przyjaciele – którzy są ze sobą do końca życia, ale czasami są pokłóceni, a czasami świetnie współpracują i się bawią. Sztuką pracy ze sobą jest budowanie tej przyjaźni, porozumienia.
Mądre mantry właśnie temu służą. A zarazem są po to, aby wyedukować podświadomość, nauczyć nowego podejścia, myślenia i reakcji. - Oczywiście same mantry mogą nie wystarczać. W metodzie, według której pracuję, CVP (Coaching Value Process), wychodzimy z założenia, że życie to proces stawania się sobą, na miarę jaką sobie wyznaczasz. Przechodzimy przez różne etapy tego procesu. Na tych etapach potrzebujemy zadbać o swoje IMT – czyli kilka wymiarów nas samych.
Zachęcam do tworzenia mądrych mantr, a także – w podobnym klimacie – do odsłuchania mojego darmowego nagrania pod tytułem „scentrowanie„, dzięki któremu doskonale się zrelaksujesz.