To jacy jesteśmy w dorosłym życiu, to jakie cele stawiamy, jakie wyzwania podejmujemy, czy umiemy być odważni, czy potrafimy zarobić pieniądze, a nawet czy potrafimy się bawić – zależy od tego, jakie wychowanie odebraliśmy i jakich ludzi spotkaliśmy w wieku młodzieńczym na swojej drodze. To w tych dwóch rzeczach „żyją” nasze pierwowzory zachowań i relacji “tu i teraz” z ludźmi. Dlatego budowanie relacji jako pewna umiejętność jest tak ważne. Człowiek, którego historię opiszę niżej, jest z kolei przykładem na to, że budowanie relacji powinno zacząć się od siebie samego.

Relacje z ludźmi to nasza „Alfa i omega”

Chcąc się w naszym życiu rozwijać lub osiągać własne cele musimy postawić na budowanie relacji, kontaktów, współpracy z innymi, gdyż sami długoterminowo niczego nie zdziałamy. O skutecznej współpracy napisaliśmy książkę wspólnie z dziennikarzem Wojtkiem Maroszkiem “Ściana. Jak pokonać opór i dokonać zmian“.

Największe frustracje zawodowe, osobiste, przyjacielskie, szkolne wynikają z tego, że ludzie nie umieją ze sobą rozmawiać. Dlaczego?

Bo we wczesnych latach życia na naszej drodze pojawiły się autorytety, nauczyciele, wychowawcy, mężczyźni i kobiety, którzy wywarli trwały wpływ na to, jak przebiega budowanie relacji w dorosłym życiu.

budowanie relacji

Można wręcz powiedzieć, że ogromna część największych traum, jakich ludzie doświadczają, wypływa z niepoukładanych relacji rodzinnych, przyjacielskich, zawodowych.

Faktycznym potwierdzeniem takich zależności jest człowiek, z którym pracowałem.

Budowanie relacji i lęk przed związaniem się

Przez wiele lat bał się związać z kobietą m.in. dlatego, że ciągle trafiał na kobiety władcze, które dominowały. Kiedy poznał kobietę swojego życia, bał się podjąć decyzję o ślubie i o wspólnym życiu, bo uważał, że jako mężczyzna nie jest wystarczająco poukładany.

Zawodowo ten człowiek był niezwykle zdolny. Miał szeroką wiedzę informatyczną, technologiczną. Natomiast nie potrafił wypracować swojej marki, dobrego nazwiska, bo nie potrafił siebie poukładać.

Dopiero kiedy zaczął docierać do tego w jaki sposób myśli o swoich rodzicach, o kobietach i mężczyznach, którzy w jego młodości i dzieciństwie odgrywali znaczącą rolę, dopiero wtedy zaczął faktycznie szukać rozwiązania, ponieważ uświadomił sobie, jak duży wpływ mieli na niego jego rodzice i nauczyciele.

Jego mama jest osobą dominującą w związku rodziców i dlatego człowiek ten przez wiele lat swojego życia przyciągał kobiety dominujące, ale z którymi nie umiał sobie poradzić.

Nie radził sobie dlatego, że miał przykład ojca, który był bardziej duszą artystyczną, co przełożyło się na to, że nie nauczył go pewnej męskości i zaradności. Człowiek ten jako dorosły facet czuł nieświadomy żal do ojca.

Wybierz siebie!

W momencie koncentracji na pytaniach: jak ON chciałby żyć, jak podejmować decyzje, jak chce żeby wyglądała jego żona, jak chce żeby ON wyglądał jako mężczyzna, jak ON chce żeby jego życie zawodowe się toczyło – wtedy dopiero zaczął tak naprawdę budować stabilne życie.

Krok po kroku, można powiedzieć z psychologicznego punktu widzenia, zaczął porządkować w sobie. Pierwiastki kobiece i męskie, te energie Jin i Jang.

Tak naprawdę, to poukładanie chaosu w osobistych i rodzinnych relacjach z przeszłości, uświadomienie ich sobie, jest przyczyną bycia szczęśliwym i spełnionym w relacjach osobistych czy zawodowych, otaczających nas teraz.

Promocja: Jeśli to czytasz, być może interesuje Cię temat komunikacji. W takim wypadku zerknij na produkty rozwojowe w kategorii Komunikacja i Zarządzanie i sprawdź, czy jest coś dla Ciebie!

Dowiedz się co wpłynie na Twoje zarobki i skuteczność w kolejnych latach

i zwiększ swoje przychody oraz wyprzedź konkurencję

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby pobrać bezpłatne fragmenty książki „Ściana” i dołączyć do ponad 20 000 osób, które co tydzień otrzymują bezpłatne artykuły z zarządzania, psychologii biznesu i zmiany.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *