Konformizm – pojęcie bardzo znane i popularne. Zawsze aktualne i działające w społeczeństwie. Jakie są mechanizmy psychologiczne stojące za konformizmem? Przeczytaj artykuł żeby lepiej zrozumieć to zjawisko i poszerzyć swoją świadomość co do procesów, jakie na co dzień zachodzą w ludziach.
Konformizm – eksperyment Ascha
Najbardziej znanym badaniem na temat konformizmu jest eksperyment Ascha, który zaprosił badanych do patrzenia na 3 linie na planszy. Każda była innej długości i było pytanie, która jest najdłuższa. W sali było 7 osób i każdy odpowiadał: A, B, czy C. Wśród tych 7 osób 6 było podstawionych a 1 była prawdziwą osobą badaną.
Konformizmu i mechanizm podejmowania decyzji okazał się niesamowicie przewidywalny. Gdy wszystkie 6 osób mówiło ze linia B jest najdłuższa (tak naprawdę była to linia A, widać to było w miarę wyraźnie) to osoba badana ulegała i wybierała B.
Jednak gdy w grupie pojawiła się osoba, która wcześniej zaprzeczyła innym i powiedziała, że to A jest dłuższa, to osoba badana nawiązywała kontakt wzrokowy ze „sprzymierzeńcem” i odpowiadała, że to linia A.
W grupach konformizm działa bez przerwy, czy tego chcemy, czy nie
Umiejętność kontrolowania tego i wykorzystywania jest bardzo ważna m.in. przy wystąpieniach publicznych.
Np: Nie zawsze trzeba bezpośrednio zdobywać każdego słuchacza, ale gdy zdobędziesz część, to jest duże prawdopodobieństwo, że reszta podąży
Bardzo fajne reakcje grup można obserwować w pubach podczas meczów.
Gdy 3 osoby zaczną śpiewać, cała sala zaczyna i podąża.
Po kilkunastu minutach ten, który zaczynał śpiewać na początku staje się liderem i tylko on wywołuje śpiewy. Naturalnie kreuje się przewodnik tłumu, a tłum zawsze potrzebuje przywódcy!
PROMOCJA: chcesz jeszcze lepiej wiedzieć, jak działają ludzie i co nimi kieruje? Koniecznie zapoznaj się z potężnym narzędziem jakim są Poziomy Wartości Gravesa!
Konformizm a system grupowy
Kolejną rzeczą jest sytuacja, gdy większość kibicuje a mała grupa albo pojedyncze osoby nie. Znów następuje naturalna reakcja polegająca na pewnej izolacji ich od reszty. Siła tkwi w jedności grupy, gdy jednostki się nie dostosowują są „czarnymi owcami”, które trzeba eliminować. Na takiej zasadzie działa system grupowy.
Już nie a propos konformizmu, bardzo fajne jest też, gdy kibice krzyczą, śpiewają i dopingują zawodników w pubie przed tv. Cała zabawa wygląda, jak na stadionie, z jednym wyjątkiem – drużyna ich nie słyszy.
Wniosek: wszystko co robią kibice, robią dla siebie, aby poczuć atmosferę i się zabawić. Jako kibice potrafimy 45 min bez przerwy dopingować, skandując nazwiska zawodników. Jest to kibicowanie, które daje radość samym kibicom w pubie – i to jest piękne, bo pokazuje, jak człowiek tworzy wokół siebie różne sposoby na to, aby bawić się i szaleć.
Na ulicach i w pubach widać było mnóstwo ludzi ubranych na biało-czerwono, z flagami i szalikami. Te symbole dają identyfikację z potężną grupą innych kibiców, a także z reprezentacją kraju, która prezentuje siebie na arenie międzynarodowej.
Piwo Tyskie odniosło się do tego mechanizmu dając darmowe flagi na mundial pod hasłem „pomóżmy naszym”. I wiele okien i balkonów miało wywieszone te flagi. Znów jest opcja, która mówi – przez wywieszenie flagi nie pomożesz zawodnikom. ALE to jest dla podświadomości fajne uczucie, które mówi: jestem z nimi i pokazuje to! Po raz kolejny symbol jest niezwykle ważny i nie tyle daje coś komuś innemu (drużynie) ale danej osobie.
A co z tymi, którzy są w grupie która wywiesiła flagę, a oni tego nie zrobili? Tu ponownie działa mechanizm konformizmu… nietrudno sobie wyobrazić, w którą stronę.