Kiedy mamy przed sobą tak zwane trudne spotkanie i trudne rozmowy, pierwszym krokiem jest wyciszenie emocji i „nie nakręcanie się”. Czyli zanim zaczniesz uczyć się skutecznego działania, najpierw przestań napędzać negatywne konsekwencje. Oczywiście, łatwo powiedzieć, jednak przy odrobinie praktyki i chęci, możesz też nauczyć się, jak to zrobić.

Poniższe wskazówki celowo skonstruowałem tak, by dać ogólną instrukcję do wejścia w lepszy stan psycho-emocjonalny przed wejściem na spotkanie i przystąpieniem do rozmów.

To nie jest jeden z artykułów w stylu „zrób sobie plan działania, argumentuj w taki i taki sposób, odbijaj piłeczkę tak i tak”.

Sztuka prowadzenia spotkań i przechodzenia przez trudne rozmowy to wielowątkowy temat, który nadawałby się na książkę lub inną dłuższą formę. Postanowiłem zgłębić go w moim wideokursie Akademia Przekonywania i Sprzedaży Idei – sprawdź, jeśli masz chwilę.

Lecz nawet jeśli poprzestaniesz na tym krótkim artykule, możesz wiele z niego wynieść. Pamiętaj, że przeczytaną wiedzę trzeba wcielić w życie. Dopiero wtedy staje się ona prawdziwie wartościowa.

Trudne spotkania i trudne rozmowy. Trzy kroki do lepszych efektów

Krok pierwszy: relaksacja

Przydatne są techniki relaksacji. Możesz do tego wykorzystać scentrowanie, czyli wizualizację (polecam, tutaj można ściągnąć audio mojego autorstwa za darmo).

Polega na podążaniu za sugestiami autora nagrania i wyobrażaniu sobie tego, co mówi.

Uczysz się ukierunkowywać uwagę, koncentrować się na wybranym aspekcie rzeczywistości oraz relaksować i przenosić skupienie od stresującej sytuacji na to, co Cię wzmacnia.

Krok drugi: wzmocnienie

Ważny elementem jest pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Uświadom sobie swoje umiejętności, zalety i mocne strony. W jakich sytuacjach najłatwiej przychodzi Ci czuć się pewnie? Czy możesz zastosować tę strategię lub jej element teraz na spotkaniu?

Dostrzeż swoją wartość.

  • Co możesz wnieść na spotkaniu?
  • Co uważasz za swoją wartość?
  • W czym świetnie się czujesz?
  • Jaki element tego wykorzystać możesz na spotkaniu?

trudne rozmowy i trudne spotkania - jak sobie radzić

Jeśli potrzebujesz wzmocnić dane kompetencje przed spotkaniem, wypisz je sobie a następnie znajdź kursy lub inne sposoby, aby niezbędne umiejętności rozwinąć.

Trudne rozmowy przychodzą łatwiej, kiedy mamy w sobie wykształcone odpowiednie Cechy, Emocje, Kompetencje i Mentalność, czyli CEMK. O CEMK-ach piszemy dużo wraz z dziennikarzem Wojtkiem Maroszkiem w naszej wspólnej książce „Ściana. Jak pokonać opór i dokonać zmian„.

Ćwiczenie „Moje Źródło Mocy”

Przed trudnym spotkaniem warto wykonać ćwiczenie: Moje Źródło Mocy

Zapisz sobie na kartce:

  • Jestem wdzięczny za…
  • Jestem dobry w…
  • Jestem szczęśliwy w sytuacji…
  • Doceniam w sobie…
  • Dziękuję sobie za…
  • To, co mi się udało to…

Być może spotkanie nie będzie wcale „trudne”. Na jego przebieg ma wpływ Twoje przygotowanie, postawa, pewność głosu i zachowania (powyższe ćwiczenia Ci to ułatwią).

Dodatkowo zanotuj sobie, dlaczego spotkanie, na którym prawdopodobnie czekają Cię trudne rozmowy, będzie dla Ciebie wartościowe i co możesz zrobić, by poszło lekko. A jaką wartość Ty chcesz wnieść? Następnie zastosuj swoje wnioski. Powodzenia!

Dowiedz się co wpłynie na Twoje zarobki i skuteczność w kolejnych latach

i zwiększ swoje przychody oraz wyprzedź konkurencję

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby pobrać bezpłatne fragmenty książki „Ściana” i dołączyć do ponad 30 000 osób, które co tydzień otrzymują bezpłatne artykuły z zarządzania, psychologii biznesu i zmiany.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *