holistic-marketingW dzisiejszych czasach popularność coachingu gwałtownie wzrosła. Tylko czym właściwie jest coaching? Czy to to samo, co trenerstwo? A jeśli nie, czym różnią się te dwie dziedziny? Odpowiedź na to, jak zostać trenerem, będzie inna niż jak zostać coachem.

Część osób stosuje te określenia wymiennie. Choć profesje te mogą się oczywiście wzajemnie uzupełniać, my jednak postaramy się oddzielić bycie trenerem od bycia coachem. Przy okazji, aby zgłębić temat poznaj nietypowe fakty i mity rynku coachingowego.

Zasadniczą różnicą jest tutaj sposób współpracy. Trener pełni rolę swojego rodzaju nauczyciela. Posiada konkretną wiedzę, dotyczącą np. technik sprzedaży czy komunikacji, którą potrafi w rzeczowy i skuteczny sposób przekazać.

Coachowi natomiast jest momentami znacznie bliżej do psychologa. Pracuje on z indywidualnymi klientami. Ich problemami, celami i wyzwaniami. Wydobywa z nich ich zasoby, a potem pomaga je nazwać i zrozumieć.

Z jednej strony uczy doceniać otaczającą teraźniejszość, z drugiej odnajduje drogi, którymi osoba powinna podążać, aby osiągnąć swój cel na przyszłość.

Płynący z tego wniosek jest taki: Najbardziej efektywną i pełną współpracę można osiągnąć z osobą pełniącą obie te funkcje jednocześnie. Co więcej, zawód ten istnieje, a nazywa się team coach.

Jest to osoba, która wykazuje najbardziej skuteczną elastyczność: szkoli z umiejętności całkiem nowych, a jednocześnie pomaga wydobyć te, które drzemią w Tobie od zawsze.

Możliwości trenera. Szkolenia z wiedzy i praktyki

Trener prowadzi szkolenia, w których przekazuje zarówno praktyczną jak i teoretyczną wiedzę z obszaru, na którym się zna lub w którym się rozwija. Przy wyborze tematyki, z której chciałbyś szkolić, ważne jest, by było to coś dla Ciebie interesującego.

Powinieneś być jej specjalistą lub dysponować sporym doświadczeniem z jej zakresu.

Liczba możliwości wydaje się być nieskończona. Możesz być np. trenerem biznesu (w tym na przykład: strategii biznesowych), trenerem sprzedaży, marketingu, NLP (neurolingwistycznego programowania) czy wystąpień publicznych.

Możesz też zostać trenerem dla trenerów (kursy trenerskie czyli właśnie udoskonalanie kompetencji trenera noszą nazwę „train the trainer”).

Jak zostać trenerem - Adam Dębowski

Adam Dębowski jest jedną z osób, która szkoli trenerów

Mówca

Trener może wyszkolić się również na mówcę. Jego zadaniem jest wtedy nauczyć się wystąpień publicznych i odkryć swój własny, oryginalny styl działania, aby przekonująco i interesująco występować na  konferencjach.

Trener może też zostać mówcą motywacyjnym, którego zadaniem jest  zainspirować ludzi do konkretnych działań, pokierować nimi oraz przekazać energię i pomysły na skuteczne działanie w danej kwestii.

Trener – Manager – Lider

Umiejętności trenerskie (uczenie, przekazywanie wiedzy lub praktyki) czy coachingowe (wydobywanie potencjału jednostek i w przypadku team coacha – potencjału zespołu) stały się niezwykle istotne, przydatne, a czasem wręcz niezbędne do bycia skutecznym i inspirującym liderem.

Do podstawowych umiejętności, które powinien posiadać lider, należy występowanie przed grupą, motywowanie oraz skuteczne przekonywanie. Dobrze też, jeśli przy mediacjach lub negocjacjach widzi on więcej, a w grupie – zauważa zachodzące w niej procesy (czego również można się nauczyć na szkoleniach na trenera lub team coacha).

Tego rodzaju szkolenia oferowane są przez różne ośrodki, między innymi Instytut Liderów Zmian, który w całościowy i specjalistyczny sposób szkoli coachów, trenerów i team coachów z silnym ukierunkowaniem na dobre zarobki.

Trener wewnętrzny i trener zewnętrzny

Różnica między nimi jest bardzo prosta.

Trener wewnętrzny to osoba, która zatrudniona jest przez daną firmę na stałe. Jest niejako z nią związana.

Trener zewnętrzny zaś może prowadzić własną działalność czy też pracując w firmie trenerskiej, dostawać jednostkowe kontrakty czy zlecenia oferowane przez różne przedsiębiorstwa.

Jak zostać trenerem

Aby zostać trenerem, potrzebujesz na początku nabyć konkretne umiejętności. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele szkół i kursów trenerskich, które uczą ogólnych bądź dotyczących konkretnej dziedziny kompetencji trenera (np. wystąpień publicznych).

Odpowiedni certyfikat uzyskuje się po odbyciu kursu, zdaniu egzaminu oraz praktyk asystowania przy szkoleniach. Potem zostaje już tylko przepracowanie w zawodzie określonej liczby godzin.

Jak myślisz: łatwo czy trudno jest zostać trenerem?

Po części zależy to pewnie od Twojego nastawienia.

Jeśli wiesz, że zawód ten jest dla Ciebie prawdziwą pasją i najlepszą drogą Twojej kariery, ilość czasu, który będziesz musiał poświęcić na naukę, nie powinien chyba w najmniejszym stopniu Cię do niego zniechęcać.

Chcesz mieć więcej informacji – sprawdzić, ile można zarobić w tak zwanej “branży rozwoju” oraz poznać więcej praktycznych różnic między różnymi rodzajami wsparcia indywidualnego oraz wystąpień scenicznych? Przeczytaj ten kompleksowy artykuł. Jeśli na poważnie myślisz o pomaganiu ludziom i zarabianiu na tym, zapoznaj się z tekstem dotyczącym najczęstszych obaw, jakie ma każdy początkujący coach i trener.

 

Dowiedz się co wpłynie na Twoje zarobki i skuteczność w kolejnych latach

i zwiększ swoje przychody oraz wyprzedź konkurencję

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby pobrać bezpłatne fragmenty książki „Ściana” i dołączyć do ponad 20 000 osób, które co tydzień otrzymują bezpłatne artykuły z zarządzania, psychologii biznesu i zmiany.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Powiązane wpisy

Komentarze

 1. Jak dla mnie tytuł nie trafiony. Cały artykuł jest o tym jak odróżnić coacha, trenera i lidera. O tym jak zostać trenerem napisano jedynie w dwóch zdaniach.

  1. Rozumiem o czym mówisz. Nie jest artykuł o charakterze co dokładnie zrobić, aby zostać trenerem. Tym razem z innej strony na to spojrzeliśmy – aby zostać trenerem warto poznać na poziomie podstawowym różnice w sposobie działania, aby wiedzieć co jest potrzebne. Czasami osoba nie wie od czego zacząć, a warto czasem zacząć od uświadomienia sobie podstawowych różnić.

   PS

   Stricte o wymaganiach i kryteriach oraz oferta jak zostać trenerem: http://nlpcoaching.pl/szkola-coachingu/cykl-ekspert-i-lider-zmian-postaw/

 2. Adam Dębowski Adam Dębowski pisze:

  Zgadzam się, że nie ma tu dużo. Zmieniłem tytuł. dziękuję za inspirację. Dawno temu go pisałem i faktycznie warto poprawić. Zachęcam do bardziej aktualnych materiałów. Tutaj https://adamdebowski.pl/szkola-doradcow/ w połowie strony jest niebieska ramka – wystarczy podać maila i będą przychodziły dodatkowe artyuły o rynku doradczym, coachingowym i trenerskim. Polecam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *