Mam takie powiedzenie, które kiedyś usłyszałem od mojego mentora: Otrzymujesz w życiu to, na czym się koncentrujesz każdego dnia, to, na czym skoncentrowane są Twoje myśli. Jednak utrzymanie koncentracji na tym, co tak naprawdę tworzy efekt, nie jest łatwą sztuką. Bardzo łatwo zgubić azymut, który w przypadku firmy da zyski, w przypadku zarządzania da lepszą jakość współpracy, a w przypadku człowieka – takiego Ciebie, na jakim Ci zależy.

Dlaczego marnujesz siebie, swój czas, energię, pieniądze?

Ponieważ wpadasz we mgłę, mentalną mgłę.  Tak opisuję zjawisko, gdy w ostatnich miesiącach słuchając ludzi inteligentnych, doświadczonych w tym co robią, słyszałem: nie wiem co robić, czuję chaos myśli, mam nadmiar obowiązków, błądzę jak dziecko we mgle. Mgła sprawia, że nie jesteś w stanie się skoncentrować. Gubisz się w myślasz. Ten stan przeżywa każda osoba, która jest odpowiedzialna za ważne projekty, jest ambitna, ale ma zbyt dużo na głowie. Wpada w mentalną mgłę i błądzi. Niby wie co robić, ale wielu decyzji nie podejmuje. Nieważne czy jest to członek zarządu odpowiedzialny za 200 osób i budżet kilkuset milionów złotych, czy to pracownik odpowiedzialny za kodowanie strony www.

Zainteresowany? Zapraszam do: 

 • przeczytania całości 
 • lub odsłuchania podcastu – poniżej znajdziesz odtwarzacz, ale możesz go słuchać na Itunes, Spotify oraz na Androidzie (np. w aplikacji Podcast Addict)
 • lub do obejrzenia video na youtube – poniżej znajdziesz odtwarzacz

Zmienność jest coraz większa, więc mgła pojawiać się będzie coraz częściej

Coraz więcej ludzi wpada w mentalną mgłę i czują mniejszą pewność siebie, osłabienie, niepewność. To powoduje zawieszenie i długie rozmowy albo rozmyślania o wszystkim i niczym. Mgła będzie pojawiać się coraz częściej. Dlaczego? Ponieważ zmienność na rynku, i w firmach jest coraz większa. Często nie da się jej pozbyć. Nie da się w niej działać na starych zasadach. Nie można czekać. Trzeba działać pomimo tej mgły, pomimo niepewności, pomimo brakuje jasności.

Jednym z głównych celów na ten rok dla nas wszystkich jest rozwijać umiejetność działania w niepewności. 21 września 2018 roku pisałem o tym w artykule „Buka i 4 kompetencje, których potrzebujesz w latach 2019-2023”Aby nie było V(olatility) – niestabilności potrzebna jest V(ision) – Wizja. Aby nie było  U(ncertainty) – niepewności, potrzebne jest U(nderstanding) – Zrozumienie siebie, ludzi, spojrzenie z szerszej perspektywy. Aby nie było C(omplexity) – Złożoności potrzebne jest  C(larity) – Klarowność, jasność, skupienie na celach. Aby nie było A(mbiguity). – niejednoznaczności potrzebne jest A(gility)  – Zwinność, elastyczność, przepływ komunikacji, szybkie decyzje. 

Jeśli byłeś na ostatnim LIVE na Facebooku, który tradycyjnie organizuję w każdą niedzielę o 20:00 (najbliższy będzie wyjątkowo o godzinie 17:00 ponieważ będę wracał z moich wykładów na Uniwersytecie Ekonomicznym) to wiesz, że rok 2019 jest pod hasłem: Większa skuteczność, Większe Zyski, Większy Balans. Nad tym chcę razem z Tobą w 2019 pracować. Aby to było możliwe, potrzebujesz mieć w sobie więcej VUCA, w przeciwnym wypadku nie wyjdziesz z mgły.

Na co teraz postawić? 3 złote obszary

Niezależnie czy pracujesz dla kogoś, czy jesteś liderem w swojej organizacji, obserwuj każdy mail, artykuł, podcast, webinar, ponieważ tydzień w tydzień, miesiąc w miesiąc będę wspierać Cię w Twoich celach.

Będziemy rozwijać Twoją mentalność (sposób myślenia, przekonania), zdolności komunikacyjne, zarządzania oraz umiejętność myślenia strategicznego.

To 3 złote obszary, bez których nie da się osiągać ambitnych celów i jednocześnie zachować balansu, który daje spokój wewnętrzny, poczucie przestrzeni i zadowolenia.

Już teraz spływają do nas zamówienia na warsztaty w firmach, czy na pracę 1na1, w których widać, że jeszcze potrzeba pracy nad mgłą. Jeszcze niewiele osób to widzi, nie potrafi tego nazwać, bo głównie słyszymy: to co robiliśmy nie działa; mamy za sztywne procedury; jest tyle na głowie, że nie ma przepływu informacji; wieloma tematami się nie zajmujemy, pomimo że powinniśmy.

Czy widzisz to u siebie?

Kilka dni temu pracowałem z członkiem zarządu firmy o obrotach ponad 300 mln zł, a dzień później z kierowniczką 5-osobowego zespołu. Kompletnie inna skala biznesu i doświadczeń. Ale problemy te same, wywołane przez mgłę, jakie? Chaos myśli, nieuporządkowane priorytety i niejasność celów. Mgła powoduje, że nie widzimy wyraźnie. A wiedząc, że musimy iść dalej, czujemy niepewność co do kompetencji ludzi, z którymi się pracuje, brak pewności co zrobić, brak siły przebicia w trudnych rozmowach, ale także poczucie winy, że nie robi się tego, co się powinno i frustrację wynikającą z braku cierpliwości.

Na szczęście mgła to jeszcze nie ściana. O ścianie, jak zapewne wiesz piszę w książce „Ściana – jak pokonać opór i dokonać zmian”. Mgła jest etapem przed ścianą. Przez ścianę nie da się przejść ot tak. Przez mgłę można, ale nic nie widzimy. Łapiemy się różnych wątków, myśli, ale nic to nie daje, błądzimy. Jak więc radzić sobie z mgłą?

 

5 błędów, które popełniamy

W środowisku mgła powstaje wówczas, gdy wilgotne powietrze napływa na chłodne podłoże. Czyli musimy mieć najpierw wilgoć, która spotyka się z zimną ziemią. Mgła sama w sobie to potężny zbiór małych kropelek wody. One rozpraszają światło. Przez co bardzo słabo widać, w szczególności, gdy świecimy na nią mocnym światłem. W mgle wszyscy zwalaniają jadąc samochodem, jest więcej wypadków.

Przenieśmy to teraz na rzeczywistość codzienną i zawodową. Widzę tutaj kilka analogii tworzących listę 5 błędów, przez które marnujemy energię, czas, pieniądze:

01.

Wilgotne powietrze

To dla mnie jest to metafora wysiłku i potu. Nasz wysiłek, parcie do przodu, pędzenie sprawiają, że jesteśmy zmęczeni, a zmęczenie powoduje pot – fizyczny albo mentalny.

To pierwszy błąd: Za dużo pędzenia, za duży wysiłek
Wiem, że czasami się inaczej nie da. Ale wiele osób wpada w amok i hype pędu pracy, że przez cały rok nie zada sobie pytania: Jak to zmienić? Jak wytwarzać mniej tego potu i wilgoci? Jak poustawiać inaczej spotkania, procesy, role, własne cele, aby było inaczej? Tak bardzo przyzwyczajamy się do tej “wilgoci”, że nic z nią nie robimy. A to pierwszy błąd, który jest podstawą mgły. Ktoś powie: Adam! Nie znasz życia. Wszędzie tak jest. Wiem, że tak jest wszędzie. My sami doświadczamy nieustannego wariactwa. Chcąc napisać dla Ciebie ten artykuł siedzę o 22:40 po 4h jazdy pociągiem w piątek. W sobotę i w niedzielę prowadzę studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu i jeszcze tworzę. A mógłbym sobie czytać, odpoczywać. Przez to, że podjąłem decyzję, aby co weekend publikować wartościowy artykuł, podcast i video to siedzę i działam. Jest to wysiłek, ale daje satysfakcję, lubię to, chcę tego. Jednocześnie jest niebezpieczeństwo, że wytwarzam pęd. Jeśli ten rytm będzie zbyt intensywny, będę musiał i chciał zmienić sposób działania i przejść na publikacje co dwa tygodnie. Nie zawsze Ty możesz decydować o sobie i swoim kalendarzu. Ale zadaj sobie pytanie: Na co mam wpływ i na co chcę mieć wpływ.

02.

Chłodne podłoże

To dla mnie to analogia do chłodnych relacji ze współpracownikami, klientami albo rynkiem. Nie ma miłej, ciepłej, wygodnej rzeczywistości.

To drugi błąd: Nie dbasz wystarczająco o relacje.
Tyle działań, tyle obowiązków, tyle celów, że zapominasz o tym, że jednym z jednym z Twoich celów powinno być dbanie o relacje z ludźmi. Wiem, wiem. Nie da się zawsze i wszędzie, i ciągle. Wiem. Ale musisz co tydzień, co miesiąc, co kwartał badać temperaturę relacji z ludźmi, z którymi żyjesz i pracujesz. Jeśli tego nie zrobisz, popełnisz błąd, który będzie drugim składnikiem mgły. Nie chodzi o to, aby wszystkich lubić, ciągle rozmawiać, ale aby nie ochładzać. Dbanie o to nie polega na ciągłej integracji, ale na tym, że poprawiacie przepływ informacji, ustaleń, współpracy.

03.

Wilgotne powietrze spotyka się z podłożem

Nasze zmęczenie spotyka się z zimną rzeczywistością. To moment krytyczny.

To trzeci błąd: Doprowadzenie do kumulacji.
To normalne, że czasami pędzimy. To normalne, że nie zawsze relacje są najlepsze i komunikacja szwankuje. Ale jeśli nie dopilnujemy granicy, to będzie mgła. Jeśli pozwolimy na to, by nasze przemęczenie połączyło się z silnym chłodem, wtedy się zacznie!

04.

Powstaje tysiące kropelek wody

Powstaje mgła w głowie, która zasłania to co ważne.

To czwarty błąd: Pozwalamy mgle rosnąć.Zamiast ocieplić relacje, zamiast zmniejszyć tempo, ciągniemy dalej. Nic nie zmieniamy. Jesteśmy w pętli.

05.

Świecimy światłem, aby lepiej widzieć, co pogarsza sytuację!

Bez odpowiednich będzie tylko gorzej. Dlatego w samochodach stosujemy oddzielne światła przeciwmgielne – jest to analogia do życia, w którym próbujemy rozjaśnić sytuację, poukładać, ustalić, ale się nie da. Próbujemy na mgłę zareagować, jakby po prostu się ściemniło. Ale to nie jest zwykła sytuacja.

To piąty błąd: Stosujemy stare metody, które działają, gdy wszystko się układa.
Wydaje się nam, że standardowe spotkania, ustalenia celów, porządkowanie kalendarza wystarczą. A tu okazuje się, że nie. Nie rozumiemy i nie wiemy, jak powinniśmy postępować w takiej sytuacji. Nie wychodzimy z pędu. Nie ocieplamy relacji.

Potrzebujemy w związku z tym:

 1. Przeciwmgielnych świateł – czyli takiego sposobu planowania, komunikacji, który pomimo słabej widoczności, będzie pozwalał jechać dalej
 2. Poruszać się we mgle – czyli takiego sposobu działania, w którym bez dobrej widoczności, będziemy działać krok po kroku
 3. Przeczekać, aż mgła opadnie – czyli cierpliwości i umiejętności odpuszczenia pewnych tematów, zmiany priorytetów bez denerwowania się, bez rozdrażnienia i mówienia „ale miało być inaczej, ciągle coś zmieniamy, nic nie ma pewnego”

Aby umieć to robić, potrzebujesz

 1. Mieć wiedzę zawartą w książce „Ściana” www.przebijsciane.pl
 2. Umieć reagować inaczej niż na co dzień, inaczej niż się przyzwyczaiłeś. Musisz zmienić swoje nawyki: mentalne – czyli myśleć inaczej; komunikacyjne – czyli komunikować się inaczej; strategiczne – czyli tworzyć cele, plany, działania inaczej.
 3. Wprowadzić do firmy, zespołu wartości zwinne, czyli takie zasady, ustalenia, które ułatwią wam funkcjonowanie w zmienności, w chaosie, w niepewności. To możesz zrobić tylko poprzez warsztaty, które wypracowują nowe sposoby współpracy.

 

Co działa, a co nie działa?

Zastanów się więc na poważnie co działa w czasach bez mgły, a co nie działa, gdy jest mgła.

Działanie w świecie niepewności, złożoności jest inne niż normalne. Aby być skutecznym, osiągać zyski i zachowywać balans, musisz to rozumieć. Jednym z pierwszych kroków jest lepsze rozumienie siebie i swojej osobowości. Jeśli jeszcze nie wypełniałeś bezpłatnego testu osobowości, to zrób to teraz, a w najbliższych dniach zostaniesz poinformowany o webinarze, na którym dowiesz się, jak dzięki wiedzy o osobowości radzić sobie z VUCA i mgłą.

Jeśli jednocześnie chcesz szybciej poradzić sobie z momentem zawieszenia i swoją mgłą, to napisz do Kamili: kamila@adamdebowski.pl i zapytaj o możliwość konsultacji indywidualnej albo warsztatu zorganizowanego w Twojej firmie.

Najlepszym i najbardziej kompleksowym wsparciem jest Akademia Zarządzania Zmianą, w której uczę wszystkich metod pracy nad sobą, z ludźmi i ze strategią. Pozwala odnaleźć rozwiązania na wszystkie problemy VUCI i mgły.  AZZ rozwiązuje po kolei i precyzyjnie Twoje problemy w firmie.

 

Co z tego będziesz mieć dla siebie?

To wszystko sprawi, że rozwinie się w Tobie psychologia strategiczna, czyli połączenie Inteligencji Emocjonalnej oraz Biznesowej. Czyli? Już tłumaczę.

Gdy piszę tego maila mija 10 lat odkąd z moją żoną Kamilą ruszyliśmy z własną marką Instytutu Liderów Zmian. Pierwsze szkolenie poprowadziłem w 2006 roku, ale od stycznia 2009 działamy z własną firmą i programem. Po tych wszystkich latach doszedłem do wniosku, że to co mnie najbardziej charakteryzuje to właśnie psychologia strategiczna. Jest to wykorzystanie psychologii człowieka, zmiany, biznesu do osiągania strategicznych celów zawodowych i biznesowych. Aby osiągnąć efekty z jednoczesnym niezwariowaniem i niedoprowadzeniem do wypalenia. Na rynku edukacyjnym możesz rozwijać się osobiście, marketingowo, sprzedażowo albo uczyć się twardych kompetencji biznesowych lub specjalistycznej wiedzy np. księgowej.

Ale ci, którzy chcą jako pracownicy utrzymać pracę i zarabiać więcej lub prowadzić swoje firmy, mieć stanowiska menadżerskie, czy być w zarządach muszą odkrywać wszystko co zawarte jest w psychologii strategicznej. Moja trzecia książka pt. “Ściana”, którą napisałem z dziennikarzem Wojtkiem Maroszkiem to pierwszy krok do rozwoju psychologii stategicznej. Jak to powiedziała ostatnio członkini zarządu jednej z większych polskich firm: w tej książce jest wszystko, czego potrzebuje pracownik i menadżer. Jeśli jeszcze jej nie kupiłeś, to zapraszam na www.przebijsciane.pl

Będzie mi bardzo miło, jeśli polecisz ten artykuł znajomym i poodzielisz się w komentarzu poniżej – co o tym myślisz?

Dowiedz się co wpłynie na Twoje zarobki i skuteczność w kolejnych latach

i zwiększ swoje przychody oraz wyprzedź konkurencję

Podaj swoje imię oraz adres e-mail, aby pobrać bezpłatne fragmenty książki „Ściana” i dołączyć do ponad 30 000 osób, które co tydzień otrzymują bezpłatne artykuły z zarządzania, psychologii biznesu i zmiany.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Instytut Liderów Zmian S.C. z siedzibą w Warszawie (00-728) przy ul. Kierbedzia 6/92, NIP: 9512232706, REGON: 141163520. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Dębowski

Adam Dębowski

Od 2006 roku pomagam ludziom i firmom w większej skuteczności zarządzania zespołem i zmianą. Wspieram w rozwoju przywództwa i w osiąganiu lepszych efektów w krótszym czasie. Wspieram zespoły w polepszaniu komunikacji i współpracy. Uczę, jak pokonywać opór.

Powiązane wpisy

Komentarze

 1. Avatar Janek M. pisze:

  Bardzo ciekawa koncepcja, Adam. Zgadzam się w pełni. Sam u siebie widzę takie okresy, dzięki za wskazanie, na co wtedy zwrócić uwagę. Dobra robota, jak co tydzień! 🙂

 2. Avatar Joanna pisze:

  U mnie problem zaczyna się już na samym początku – za dużo pędzenia i wysiłku, a efektów brak. Jestem w trakcie czytania Twojej najnowszej książki “Ściana” i już widzę, że wiele mogę poprawić, żeby było łatwiej. Polecam przy okazji 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *